РФ невигідно припиняти постачання газу до Європи. Він підвищиться в ціні, і на ринок вийдуть компанії з інших країн – експерт із газових питань Кобаль G

Кобаль: Зараз газу в Європі багато і він дешевий. Це дає можливість пом'якшити наслідки ймовірного перекриття газу з 1 січня
Фото: liga.net

Усі європейські країни, зокрема й Україна, активно готуються до можливого припинення постачання газу Росією з 1 січня 2020 року і максимально заповнюють свої газові сховища, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" експерт із газових питань Геннадій Кобаль.

Росії невигідно припиняти постачання газу до Європи, тому Москва намагатиметься продовжити транзитний контракт з Україною, термін дії якого закінчується 1 січня 2020 року. В іншому разі газ підвищиться в ціні, і на європейський ринок вийдуть компанії з інших країн, заявив у коментарі виданню "ГОРДОН" експерт із газових питань Геннадій Кобаль.

"Усі чекають, що Росія буде качати ситуацію, використовуючи козир у вигляді транзитного контракту з Україною, що добігає кінця. Але до Нового року газопровід "Північний потік – 2" не введуть в експлуатацію, тому транзитний контракт України та РФ, найімовірніше, буде продовжено. Інакше Москва потрапить під санкції. Інша річ, що росіяни хочуть продовжити контракт на якийсь незначний період, а нас цікавить довгостроковий договір на великі обсяги. Хоча, звичайно, рано чи пізно, навіть якщо контракт і продовжать, обсяги через нас ітимуть невеликі. Щодо короткострокової перспективи, то Україна вже готується і закачує газ. У наших сховищах уже понад 12 млрд м3. Минулого року в цей час газу там було на 20% менше. Узагалі хочуть закачати 20 млрд м3. Це більше, ніж нам треба, із запасом. На випадок, якщо росіяни перекриють газ і буде холодна зима", – підкреслив співрозмовник.

Він зазначив, що у РФ керуються не економічними, а політичними міркуваннями.

"У Європі теж закачування триває повним ходом. У тій самій Німеччині газосховища заповнені більше ніж на 75%. Це просто феноменальний показник. До кінця літа їх заповнять під зав'язку. Аналогічна ситуація й у інших країнах – усі готуються. Зараз газу в Європі багато і він дешевий. Це дає можливість пом'якшити наслідки можливого перекриття газу з 1 січня. Хоча росіянам це теж невигідно. Щойно вони припинять постачання, газ підвищиться в ціні. На ринок вийдуть компанії з інших країн. Тому такий крок для РФ буде з розряду "для себе дорожче". Інша річ, що вони виходять не з економічних, а з політичних міркувань", – резюмував Кобаль.

За словами заступника міністра закордонних справ України Олени Зеркаль, Україна попередила Євросоюз про можливу газову кризу на початку 2020 року, пов'язану з відсутністю договору про транзит російського газу через українську газотранспортну систему.

21 січня 2019 року у Брюсселі відбулися тристоронні перемовини України, Росії та Європейської комісії про продовження транзиту російського газу через українську газотранспортну систему. На переговорах обговорювали перспективи транзиту російського газу до Європи через Україну після 2019 року, коли закінчується чинний транзитний контракт. Глава "Газпрому" Олексій Міллер висловив пропозицію щодо пролонгації договору про транзит газу 2009 року.

У НАК "Нафтогаз" заявили, що мають намір запропонувати Росії принципово новий контракт, згідно з яким РФ транспортуватиме до ЄС через Україну 60 млрд м3 газу щорічно протягом 10 років.

Новий раунд перемовин мав відбутися у травні, проте згодом у російському уряді повідомили, що він може відбутися у вересні або жовтні 2019 року.

13 червня міністр енергетики Росії Олександр Новак заявив після переговорів із віцепрезидентом Єврокомісії Марошем Шефчовичем, що дату чергової тристоронньої зустрічі у форматі Росія – Україна – Єврокомісія буде визначено у другій половині вересня, "щоб дочекатися парламентських виборів і призначення уряду України".