Слава Рабінович: Розв'язавши війну проти ОПЕК, Путін не усвідомлює, що це не українська армія зразка 2014 року
Російський фінансист і блогер Слава Рабінович вважає, що Росію та її президента Володимира Путіна в конфлікті з ОПЕК очікує "щось набагато серйозніше" за українську армію 2014 року.
Президент РФ Володимир Путін зробив помилку, не домовившись із членами ОПЕК про видобуток нафти. Таку думку російський фінансист і блогер Слава Рабінович висловив "Фактам" в інтерв'ю, яке було опубліковано 26 березня.
"Зараз, розв'язавши війну проти Саудівської Аравії та інших членів ОПЕК, Путін, найімовірніше, не усвідомлює, проти кого він цього разу пішов. Це не українська армія зразка 2014 року, а щось набагато серйозніше", – сказав він.
За словами фінансиста, нинішня ситуація схожа на історію, яка сталася з Радянським Союзом в останні роки його існування.
"Саудівська Аравія може легко наростити видобуток нафти, приблизно на 2 млн барелів на добу. І от не минуло й двох днів, як уряди деяких інших країн цього регіону наслідували її приклад і теж оголосили про збільшення видобутку нафти. Багато хто вважає, що саме такими діями вони свого часу у змові з [на той момент президентом США] Рональдом Рейганом допомогли знищити Радянський Союз", – зазначив Рабінович.
Він вважає, що це не було вирішальним чинником для розвалу СРСР, "але одним із найважливіших".
"СРСР збанкрутував не тільки через довгострокові причини неспроможності соціалістичної економіки, а й через те, що закінчився дуже тривалий період зростання цін на нафту за часів [голови Радянського Союзу Леоніда] Брежнєва, який забезпечував так звану брежнєвську стабільність. Однак ця уявна стабільність насправді була стагнацією. Якби не високі ціни на нафту, неефективність соціалістичної економіки виявила б себе набагато раніше", – пояснив Рабінович.
Падіння цін на нафту триває з початку березня. Головною причиною стало те, що Росії та Організації країн – експортерів нафти не вдалося домовитися щодо нових обмежень рівня видобутку нафти. До 9 березня вартість нафти Brent упала на 30% – до $33 за барель, що стало максимальним денним падінням із 1991 року, коли почалася війна в Перській затоці. Увечері 18 березня вартість нафти Brent упала до 17-річного мінімуму – $25,4 за барель.
Станом на вечір 19 березня нафта російської марки Urals подешевшала до мінімуму з лютого 2002 року – $18,64 за барель.
26 березня нафта Brent торгувалася на рівні $26 за барель.
На тлі невдалих переговорів Саудівська Аравія, за даними джерел Bloomberg, вирішила "вступити в тотальну цінову війну" і наростити видобуток із 9 млн до 12 млн барелів на добу. Це, як вважають опитані агентством аналітики, "призведе до хаосу на ринку нафти". Окрім того, Ер-Ріяд намагається витіснити нафту російської марки Urals із європейського ринку, пропонуючи потроїти постачання власного сорту Arab Light із великими знижками, що робить Urals неконкурентною.