"Слуга народу" пропонує дозволити податковій закривати "сплячі" ФОП
Відповідно до запропонованої "Слугою народу" законодавчої ініціативи, державний реєстратор зможе ліквідувати ФОП за зверненням податкових органів, якщо підприємницької діяльності не здійснювали протягом шести місяців.
У Верховній Раді зареєстрували 16 жовтня законопроєкт №2274 "Про внесення змін до Податкового кодексу щодо повноважень із припинення підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців" (ФОП).
Ініціатором документа є нардеп від "Слуги народу" Галина Третьякова.
"Законопроєкт направлений на врегулювання питання обліку так званих сплячих ФОП. Зокрема, проєктом закону пропонується запровадити процедуру припинення підприємницької діяльності за повідомленням контролюючого органу в разі відсутності господарської діяльності", – ідеться в пояснювальній записці до законопроєкту.
Згідно із законодавчою ініціативою, ліквідувати ФОП зможе державний реєстратор за зверненням податкових органів, якщо ФОП не здійснював жодної діяльності протягом шести місяців і не платив податків.
Законопроєкт має на меті зменшити навантаження для податкових органів з обліку і контролю за ФОП, які не працюють.
До 2017 року ФОП, які не вели господарської діяльності, не платили єдиного соціального внеску (Рада внесла відповідні зміни до законодавства у 2016 році). До набуття змінами чинності в Україні, за оцінками Мінсоцполітики, налічували приблизно 800 тис. "сплячих" ФОП.
17 жовтня 2019 року президент України Володимир Зеленський підписав закони №128-IX "Про внесення змін до закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та №129-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг".
Вони зобов'язують підприємців використовувати касові апарати, вводять поняття електронного чека, грошової винагороди для покупців, а також штрафи для бізнесу, якщо товар продаватимуть без чека.
Водночас Зеленський ініціює введення мораторію на перевірки фізичних осіб – підприємців усіх категорій, крім "ризикових", строком на два роки.