У НБУ розповіли, коли Україна може отримати транш від МВФ і куди його спрямують
За прогнозом голови Національного банку України Якова Смолія, Міжнародний валютний фонд виділить Україні перший транш кредиту в межах нової програми співробітництва у травні – червні.
Україна може отримати перший транш за новою програмою співпраці з Міжнародним валютним фондом наприкінці травня – на початку червня, повідомив в інтерв'ю "ВВС News Україна" 14 травня голова Національного банку України Яків Смолій.
Він не уточнив розміру траншу, але зазначив, що до кінця року Україна може отримати від Фонду до $3,5 млрд. Загальний розмір півторарічної програми співпраці – $5 млрд.
Смолій розповів, що всі кошти підуть на покриття дефіциту державного бюджету (у попередні роки гроші, отримані від МВФ, Україна переважно спрямовувала на поповнення золотовалютних резервів НБУ).
"За попередньою домовленістю, усі суми, які ми обговорювали з МВФ та іншими донорами, будуть спрямовані до державного бюджету на покриття дефіциту", – поінформував Смолій.
У грудні 2019 року Україна і МВФ домовилися про програму розширеного фінансування (EFF) строком на три роки в розмірі 4 млрд спеціальних прав запозичення (приблизно $5,5 млрд). Жодного траншу за цією програмою Київ так і не отримав, а 7 травня 2020 року представник МВФ Джеррі Райс оголосив, що Фонд і Україна вирішили відмовитися від старої програми та продовжити співпрацю за короткою програмою кредитування stand-by, розрахованою на 18 місяців.
У Міністерстві фінансів зазначили, що після зміни формату співпраці з EFF на stand-by сума допомоги, на яку може розраховувати Україна, залишиться колишньою. За словами представника України у МВФ Владислава Рашкована, умови отримання допомоги за програмою stand-by навіть легші, "оскільки не потребують "титанічних" зусиль щодо просування структурних реформ".
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль очікує, що меморандум із МВФ щодо нової програми співпраці буде підписано до кінця травня.
Для виділення Україні нового кредиту МВФ наполягав на відкритті ринку землі та забороні повернення націоналізованих банків колишнім власникам (цей документ, зокрема, унеможливить повернення "ПриватБанку" бізнесмену Ігореві Коломойському). Верховна Рада ухвалила обидва закони.