До схеми розкрадання коштів з "Укрнафти" було залучено 254 компанії – ЗМІ

90% дебіторської заборгованості "Укрнафти" належить компаніям-банкрутам
Фото: ПАТ "Укрнафта" / Facebook

191 компанія, через які виводили гроші з "Укрнафти", на стадії банкрутства або їх уже ліквідовано, пише "Дзеркало тижня".

За даними Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), до схеми розкрадання коштів з "Укрнафти" було залучено 254 компанії, 191 з них на сьогодні або в стадії банкрутства, або їх уже ліквідовано. Про це у статті для "Дзеркала тижня" написали директор ТОВ "Консалтингова група А-95" Сергій Куюн і аналітик нафтогазового порталу enkorr Віталій Крижевський.

У Держфіскальній службі України підтверджують, що 90% дебіторської заборгованості "Укрнафти" належать компаніям-банкрутам.

Автори статті зазначили, що автори схеми планували банкрутувати компанії "трьома хвилями", про що свідчать роздруківки, вилучені під час обшуків НАБУ в офісах юристів-ліквідаторів із Харкова.

За даними експертів, юридичний супровід банкрутства 182 зі 191 компанії було покладено на двох юристів – Катерину Бакрадзе (121 компанія) та Олексія Ніколайчука (61 юрособа).

У виданні зазначають, що жоден із первинних дебіторів "Укрнафти" не збанкрутує, хоча практично всі компанії, яким переводили гроші "Укрнафти" далі по ланцюжку, припинили роботу, включно з центральною ланкою – ВТФ "Авіас".

"Укрнафта" – найбільша нафто- і газовидобувна компанія України. Групі "Приват" бізнесмена Ігоря Коломойського належить 43% компанії "Укрнафта", НАК "Нафтогаз" – 50% + 1 акція. Тривалий час компанію контролювала група "Приват", але у 2015 році було ухвалено закон про зниження планки кворуму, необхідного для скликання зборів акціонерів, який дав змогу державі повернути управління компанією "Укрнафта". 4 лютого 2016 року було внесено зміни до складу правління товариства.

У 2016 НАБУ почало розслідування за фактом формування дебіторської заборгованості "Укрнафти" у розмірі 7,745 млрд грн за договорами на продаж сирої нафти, укладеними за підсумками аукціонів протягом березня–жовтня 2015 року. У лютому 2017 року детективи НАБУ провели 16 обшуків у різних містах України в межах досудового розслідування за фактом заволодіння нафтою ПАТ "Укрнафта".

5 квітня 2017 року співробітники СБУ спиляли ґрати, які загороджували вхід у будівлю компанії "Укрнафта", щоб дати можливість Генеральній прокуратурі почати обшук у приміщенні.

У Генпрокуратурі заявили, що обшуки у службових приміщеннях ПАТ "Укрнафта" проводили в межах кримінального провадження за фактом зловживань службовими особами "Укрнафти" протягом 2013–2015 років. За інформацією Генпрокуратури, у ПАТ "Укрнафта" занижували вартість нафти на аукціонах в інтересах підприємств із групи "Приват", у такий спосіб компанії було завдано збитків у розмірі 140 млн грн.

18 травня 2017 року відбулися загальні збори акціонерів ПАТ "Укрнафта", на яких було обрано новий склад наглядової ради, водночас із наглядової ради було виведено представників групи "Приват" – Коломойського і бізнесмена Геннадія Боголюбова.