Україні доцільно почати нову програму співпраці з МВФ ще до завершення поточної – НБУ
Нову програму співпраці з Міжнародним валютним фондом Україні слід почати, враховуючи амбітну програму реформ і високу вразливість економіки країни до зовнішніх ризиків, зазначили в Нацбанку України.
Україні вигідно розпочати нову програму співпраці з Міжнародним валютним фондом (МВФ). Про це йдеться у звіті Національного банку України (НБУ) щодо фінансової стабільності за червень, опублікованому на сайті регулятора.
"Враховуючи амбітну програму реформ, погоджену з МВФ, та все ще високу вразливість економіки до зовнішніх ризиків, доцільним видається започаткування нової довготривалої програми співпраці з МВФ, імовірно, ще до завершення терміну поточної програми stand-by", – уважають у Нацбанку.
За даними аналітиків, "сьогодні вартість залучення зовнішнього та внутрішнього боргів є однією з найвищих у світі, а дохідність суверенних єврооблігацій у доларах на початок червня становила 7–9% залежно від терміну погашення".
"У такій ситуації уряду вигідне скорочення бюджетного дефіциту. Це, з одного боку, знижуватиме поточні потреби у фінансуванні, а з іншого – сприятиме швидкому зниженню рівня інфляції і, відповідно, зниженню облікової ставки. У результаті буде знижено вартість залучень у гривні та у валюті", – ідеться у звіті.
У НБУ зазначають, що "кількамісячна пауза у виконанні програми Фонду не критична для фінансової стабільності".
"Водночас на початку осені, після парламентських виборів і формування нового уряду, продовження співпраці з МВФ стане ключовим", – написано у звіті.
19 жовтня 2018 року МВФ і влада України домовилися про нову програму співпраці у форматі stand-by на загальну суму $3,9 млрд. У МВФ заявили, що перегляд програми проводитимуть щопівроку. Україна одержала перший транш у розмірі $1,4 млрд за новою програмою 21 грудня.
У НБУ прогнозують, що наступний транш від МВФ Україна одержить у червні 2019 року, але прессекретар МВФ Джеррі Райс заявив, що Фонд дочекається закінчення парламентських виборів в Україні, перш ніж обговорювати подальшу співпрацю.