Рябошапка заявив, що проєкт закону про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення погоджено із МВФ
Статтю законопроєкту, який повертає кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, погодили з експертами Міжнародного валютного фонду, щоб уникнути зауважень з боку Фонду та дискусій, які в подальшому могли б спровокувати складнощі в діалозі щодо надання Україні фінансової допомоги, заявив заступник глави Адміністрації Президента Руслан Рябошапка.
Проєкт закону №10358, поданий до Верховної Ради президентом України Володимиром Зеленським, погоджено з експертами Міжнародного валютного фонду. Про це під час брифінгу 4 червня в Києві повідомив заступник глави Адміністрації Президента Руслан Рябошапка, передає кореспондент видання "ГОРДОН".
"Ми дуже довго відшліфовували редакцію статті, яка передбачає кримінальну відповідальність за незаконне збагачення, з експертами Міжнародного валютного фонду, ви самі розумієте, чому. Оскільки в разі можливих зауважень із боку цієї міжнародної інституції ми могли б мати в наступному дуже гострі дискусії із МВФ, і це могло б призвести до певних складнощів у діалозі із МВФ у частині, що стосується фінансової допомоги. Ми ці питання зняли, урешті-решт, у нас є підтримка як вітчизняних, так і міжнародних експертів, і після цього президент вніс цей законопроєкт до парламенту", – заявив він.
Рябошапка зазначив, що під час розроблення проєкту закону врахували рішення Конституційного Суду України, який скасував статтю про відповідальність за незаконне збагачення у лютому 2019 року.
Крім того, за словами заступника глави АП, автори законопроєкту консультувалися з українськими та іноземними експертами, зокрема з американськими прокурорами, які мають досвід використання аналогічних правових норм – їх поради лягли в основу законопроєкту.
26 лютого 2019 року Конституційний Суд визнав, що ст. 368-2 Кримінального кодексу України (незаконне збагачення) не відповідає Основному закону, і скасував її. У рішенні йдеться, що вона не узгоджується з конституційним принципом презумпції невинуватості та з конституційним приписом про неприпустимість притягнення особи до відповідальності за відмову давати свідчення або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів (ст. 62 і 63 Конституції).
Після цього в парламенті було зареєстровано кілька законопроєктів про відповідальність за незаконне збагачення: №10103 авторства лідера парламентської фракції "Батьківщина" Юлії Тимошенко, №10110, який подав президент України Петро Порошенко, і більш ніж 10 альтернативних.
28 березня Спеціалізована антикорупційна прокуратура опублікувала перелік із 65 кримінальних проваджень, закритих через скасування статті про незаконне збагачення.
3 червня Зеленський подав до парламенту проєкт закону №10358. Представник президента в парламенті Руслан Стефанчук заявив, що сподівається на співпрацю з депутатами в цьому питанні.