Законопроєкт про повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення можуть внести до порядку денного Верховної Ради в четвер – Рябошапка

Рябошапка: Якщо процедура буде прискорена, законопроєкт може достатньо швидко пройти парламент
Фото: Rouslan Riaboshapka / Facebook

Законопроект президента України Володимира Зеленського про повернення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення вводить нову процедуру стягнення активів, повідомив заступник глави Адміністрації Президента України Руслан Рябошапка.

Розглядати проект закону про повернення кримінальної відповідальності, зареєстрований у парламенті президентом України Володимиром Зеленським, народні депутати можуть почати у четвер, 6 червня, повідомив сьогодні під час брифінгу в Києві заступник глави Адміністрації Президента України Руслан Рябошапка, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

"Є можливість того, що законопроєкт може бути включений до порядку денного у четвер. Якщо процедура буде прискорена, законопроєкт може достатньо швидко пройти парламент, і незабаром ми будемо мати цей закон", – сказав він.

Рябошапка зазначив, що проєкт закону №10358 відрізняється від законопроєктів, які раніше зареєстрували в парламенті, насамперед тим, що вводить цивільний порядок процедури стягнення активів, здобутих незаконно.

"Такий підхід знімає ризики із презумпції невинуватості, оскільки в такому порядку принцип презумпції невинуватості не застосовується. Цивільна процедура, крім того, є значно швидшою і значно ефективнішою", – сказав він.

Заступник глави АП зазначив, що в порядку цієї процедури НАБУ і САП зможуть використати напрацьовані матеріали та стягнути незаконно здобуті активи за раніше відкритими справами.

26 лютого 2019 року Конституційний Суд визнав, що ст. 368-2 Кримінального кодексу України (незаконне збагачення) не відповідає Основному закону, і скасував її. У рішенні йдеться, що вона не узгоджується з конституційним принципом презумпції невинуватості та з конституційним приписом про неприпустимість притягнення особи до відповідальності за відмову давати свідчення або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів (ст. 62 і 63 Конституції).

Після цього в парламенті було зареєстровано кілька законопроєктів про відповідальність за незаконне збагачення: №10103 авторства лідера парламентської фракції "Батьківщина" Юлії Тимошенко, №10110, який подав президент України Петро Порошенко, і більш ніж 10 альтернативних.

28 березня Спеціалізована антикорупційна прокуратура опублікувала перелік із 65 кримінальних проваджень, закритих через скасування статті про незаконне збагачення.

Зеленський подав у парламент проєкт закону 3 червня. Представник президента в парламенті Руслан Стефанчук заявив, що сподівається на співпрацю з депутатами в цьому питанні.