Український індекс ставок за річними депозитами у гривні вперше опустився нижче за 10% – НБУ

НБУ: Динаміка депозитних ставок уже відображає нову реальність найближчим часом практично в усіх банках вони увійдуть на територію одноцифрових значень
Фото: National Bank Of Ukraine Національний банк України / Flickr

У період кризи, спричиненої пандемією коронавірусу, клієнти українських банків не знімали грошей із рахунків – відтік коштів фіксували менше ніж два тижні, повідомив Національний банк України. Регулятор попередив, що ера високих депозитних ставок в Україні завершується найближчим часом вони досягнуть однозначних значень.

Цього тижня вперше в історії український індекс ставок за річними депозитами фізичних осіб (Ukrainian Index of Retail Deposit Rates, або UIRD) у гривні опустився нижче за 10%. Про це 24 червня на брифінгу в Києві розповів директор департаменту фінансової стабільності Національного банку України Віталій Ваврищук, передає кореспондент видання "ГОРДОН".

"Якщо ми заходили у кризу зі ставками за депозитами приблизно на рівні 12%, то зараз ми дійшли до позначки 10%. Це, до речі, невелике історичне досягнення. Цього тижня вперше в історії банківського сектору індекс ставок за депозитами фізичних осіб [у гривні] опустився трохи нижче 10%", – сказав Ваврищук.

У НБУ хвилювалися, що через спричинену пандемією коронавірусу кризу клієнти почнуть забирати гроші з банків, продовжив він.

"Ми знаємо з попереднього досвіду, що [в період кризи] вони намагаються максимально швидко зняти кошти з рахунків. Але, на щастя, клієнти вирішили залишити свої кошти в банках", – сказав Ваврищук.

За даними регулятора, відтік коштів із гривневих рахунків тривав менше ніж два тижні, а потім ситуація стабілізувалася.

"Зараз ми вийшли на докризовий рівень обсягів гривневих вкладів. І, що важливо, під час розгортання кризи комерційним банкам не довелося переглядати ставки за депозитами. Під час попередніх криз банки реагували, підвищуючи ставки за вкладами, тому що клієнти нервували, вони хотіли отримувати вищий відсоток, щоб залишати гроші на рахунках. Цього разу був період, коли ставки завмерли – березень і перша половина квітня, але з того часу вони знову відновили зниження", – розповів Ваврищук.

В опублікованому 24 червня звіті НБУ йдеться, що ера високих депозитних ставок в Україні завершується.

"Динаміка депозитних ставок вже відображає нову реальність найближчим часом практично в усіх банках вони увійдуть на територію одноцифрових значень. Усі передумови для цього створено: низькі темпи інфляції, стабільні інфляційні очікування, довіра до банківського сектору та зниження ключової ставки НБУ [до історичного мінімуму]", – зазначено у звіті регулятора.

У Нацбанку прогнозують, що вкладники надалі віддаватимуть перевагу надійнішим банкам, незважаючи на невисоку прибутковість, і цю тенденцію вже кілька років фіксують у сегменті валютних депозитів.

Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб – індикативна ставка, яку визначає компанія Thomson Reuters за методикою, розробленою спільно з НБУ. Розрахунок виробляють на основі номінальних ставок за депозитами фізичних осіб у 20 найбільших українських банків за розміром депозитного портфеля, повідомляють на сайті НБУ.

Нацбанк публікує дані щодо UIRD із 2011 року (.xls). Зі звіту випливає, що найвищий індекс ставок за депозитами фізичних осіб у гривні (на строк 12 місяців) був у 2014–2016 роках, він перевищував 20%. На початку 2020 року UIRD становив 15,18%, потім почалося його падіння.

Скріншот: bank.gov.ua