Відсутність ринку землі знижує ВВП України на 1% – економіст ЄБРР
Відсутність ринку землі не сприяє добробуту громадян, які працюють в агросекторі; земельна реформа може стати драйвером зростання внутрішнього валового продукту в Україні, вважає економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв.
Через мораторій на продаж землі українська економіка щорічно недоотримує 1% зростання внутрішнього валового продукту. Про це повідомив економіст Європейського банку реконструкції та розвитку Сергій Гурієв в інтерв'ю "Громадському", опублікованому 11 липня.
"Це, безумовно, один із драйверів зростання. І різні оцінки говорять про те, що чинна ситуація з відсутністю ринку землі знижує український ВВП приблизно на 1%", – сказав Гурієв.
За його словами, зараз в Україні можна впровадити ринок землі на конкурентній основі, зокрема через систему ProZorro, за допомогою якої сьогодні відбувається продаж невеликих державних активів.
Гурієв вважає, що нинішня ситуація не сприяє добробуту людей, які працюють в агросекторі.
"Мені здається, народові треба пояснити, що таке земельна реформа. Чинна ситуація не сприяє благополуччю людей, які живуть і працюють на землі. Той факт, що землю не можна використовувати в якості застави, не можна продати, означає, що продуктивність сільського господарства нижча, ніж могла б бути. А надто коли ми говоримо про державні землі – допомагає скоріше тим людям, які за непрозорими схемами отримують доступ до цієї землі і платять за це трохи грошей", – зазначив він.
Мораторій на продаж землі діє в Україні із 2002 року. 20 грудня 2018 року Верховна Рада продовжила мораторій до 2020 року. Перший віцепрем'єр-міністр України – міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів запропонував п'ятому президенту України Петрові Порошенку ветувати цей закон, однак 4 лютого 2019 року глава держави повернув підписаний документ у Верховну Раду.
Скасувати заборону на продаж сільгоспземель рекомендують кредитори й західні партнери України. У меморандумі про співпрацю між Україною та Міжнародним валютним фондом у межах нової кредитної програми stand-by ідеться, що український уряд разом з експертами Світового банку розробили законопроєкт, який передбачає введення ринку земель сільськогосподарського призначення.
Скасування мораторію на продаж землі сільгосппризначення підтримує президент України Володимир Зеленський.
Згідно із проведеним у червні 2019 року опитуванням Соціологічної групи "Рейтинг", скасування мораторію не підтримує 68% українців.