Вітренко: Коли представники попередньої влади критикують зменшення транзиту – це може виглядати як лицемірство
Проєкт газопроводу "Турецький потік", який призведе до зниження транзиту через Україну, з'явився у 2014 році, але українська влада не запобігла й не зупинила його, підкреслив виконавчий директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко.
Обсяг російського газу, що йде транзитом через Україну, знизиться через появу газопроводу "Турецький потік". Про це 2 січня повідомив у Facebook виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.
"Я розумію, що хотілося б, щоб обсяги і транзиту, і доходи від нього не зменшувалися. Але давайте подивимося правді в очі. Обсяги, які йшли через Україну в Румунію і потім на південь Європи, зараз будуть іти через "Турецький потік". Мова йде про приблизно 30 млрд м&³3;", – написав він.
Топменеджер "Нафтогазу" зазначив, що проєкт "Турецький потік" з'явився у 2014 році, але "ніхто особливо не критикує попередніх президентів, уряди й парламент, дипломатів за те, що вони його не упередили або зупинили".
"Тому, коли представники попередньої влади зараз критикують зменшення обсягів транзиту, це може виглядати як лицемірство", – вважає Вітренко.
10-річний контракт між Україною та Росією про постачання і транзит газу закінчився 31 грудня 2019 року. З осені 2015-го Україна не імпортує природного газу за контрактом із "Газпромом", закуповуючи газ на своєму західному кордоні.
30 грудня 2019 року стало відомо, що Україна, Євросоюз і Росія після тристоронніх переговорів підписали п'ятирічний контракт на транзит газу. Згідно з документом, мінімальні гарантовані обсяги прокачування протягом першого року становитимуть 65 млрд м&³3; газу, а потім – по 40 млрд м&³3; упродовж наступних чотирьох років.
Газопровід "Турецький потік" мають намір запустити 8 січня 2020 року. Він складається із двох ниток. Першу призначено для турецького ринку, другу – для країн Південної та Південно-Східної Європи. У листопаді 2018 року "Газпром" завершив будівництво морської частини газопроводу.