Зеленський: Зняли питання щодо $3 млрд, які ми виграли в Росії в арбітражі. Ми готові взяти газом
Як заявив український президент Володимир Зеленський, формат, обсяг, ціну і деталі договору про транзит російського газу через Україну сторони обговорюватимуть на рівні радників.
Питання транзиту газу через українську територію було розблоковано, заявив у ніч на 10 грудня в Парижі на спільній пресконференції лідерів "Нормандської четвірки" український президент Володимир Зеленський, передає кореспондент "ГОРДОН".
"Ми не обговорювали питання транзиту газу на чотиристоронній зустрічі, на двосторонній зустрічі із президентом Російської Федерації ми говорили про це. Але я вперше таке бачив, у мене не велика практика, коли називають двосторонньою зустріччю, а у нас там по сім людей було з кожного боку. Ми обговорили це питання, почали. Мені здається, що це питання ми розблокували. І вже на рівні радників зараз будуть обговорювати можливість [постачань газу], формат, об’єм, ціну, деталі договору про транзит газу. Це дуже важливо для всіх: і для України, і для енергетичної безпеки Європи. Думаю, там у нас дуже непогані кроки", – сказав Зеленський.
На окремому брифінгу для журналістів глава держави уточнив, що він і президент Росії Володимир Путін витратили багато часу на зустрічі віч-на-віч на газове питання.
Зеленський розповів, що на зустрічі були присутні виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко, міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель, глава російського "Газпрому" Олексій Міллер.
"Я впевнений, що у нас більше шансів його [транзитний контракт] підписати з кращими умовами, ніж до цього обговорювали наші представники під час кількох попередніх дуже складних зустрічей, які були принципово без відповідей... Тут я зараз бачу, що йдеться про контракт не на один рік – усі зняли це з обговорення. А йдеться про якусь кількість років... Я наполягав на максимально амбітних умовах, вигідних Україні та Європі, – це 10 років. Зауважу, що російська сторона наполягала на одному році, а ми наполягали на 10. Я думаю, що ми щось знайдемо посередині, мені так здається", – заявив Зеленський.
Він додав, що Україна і Росія обговорили повернення коштів за Стокгольмським арбітражем.
"У принципі, ми зняли питання щодо $3 млрд, які ми виграли. Наша позиція проста – ми готові взяти газом. Це компроміс, на який ми готові йти, тому що нам потрібно. Why not? Я думаю, у нас усе буде добре", – додав президент України.
Вітренко в ніч на 10 грудня заявив, що Зеленський і Путін домовилися продовжити переговори. Перед цим російське видання "Коммерсантъ" написало, що на зустрічі в межах нормандського формату Росія і Україна домовилися щодо транзиту газу.
10-річний контракт між Україною та Росією щодо постачання і транзиту газу закінчується 31 грудня 2019 року. З осені 2015-го Україна не імпортує природного газу за контрактом із "Газпромом", закуповуючи газ на своєму західному кордоні.
У 2018–2019 роках минуло чотири раунди тристоронніх газових переговорів на високому рівні: 17 липня 2018 року, 21 січня 2019 року, 19 вересня та 28 жовтня. Чергові переговори було заплановано на 5 грудня, але вони не відбулися. Крім того, Україна періодично проводить двосторонні переговори з Росією, вони узгоджені з європейською стороною.
У "Нафтогазі" заявили, що під час тристоронніх переговорів російська делегація порушує питання перегляду рішень Стокгольмського арбітражу, згідно з якими "Газпром" повинен виплатити "Нафтогазу" $2,56 млрд.
Український уряд хоче укласти довгостроковий контракт на транзит газу з РФ до Європи. У "Нафтогазі" повідомили, що мають намір запропонувати Росії транспортувати 60 млрд м&³3; газу щорічно протягом 10 років.
"Газпром", зі свого боку, пропонує продовжити чинний контракт або укласти новий строком на один рік. Водночас російський монополіст висуває низку умов для продовження транзиту газу через територію України: відмова обох сторін від взаємних претензій у міжнародному арбітражі та припинення всіх судових розглядів; скасування рішення Антимонопольного комітету України про штраф для "Газпрому" за порушення економічної конкуренції та відкликання клопотання "Нафтогазу" про ініціювання Єврокомісією розслідування проти "Газпрому".
Оржель назвав цю пропозицію відверто неприйнятною. Він сказав, що Україна цієї зими не замерзне без транзиту російського газу.
Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв заявляв, що сторони повинні прийти до "нульового варіанта", і підкреслив, що неможливо домовлятися, коли одна зі сторін вимагає виплат за рішеннями суду.