"10–10–10". В ОП обговорюють нову податкову систему України
За його словами, остаточного рішення ще немає, але в ОП обговорюють модель під назвою "10–10– 10". Вона передбачає "10% – податок на прибуток, 10% – ПДФО та 10% – ПДВ", розповів Шурма. Але водночас модель скасовує всі пільги. Також вона посилює відповідальність за порушення податкового законодавства, а податкова служба дістає доступ до інформації про банківські рахунки для "запобігання ухилянню від сплати податків". Він навів приклад США, де відповідальність за порушення податкового законодавства є дуже високою.
За словами заступника глави ОП, влада хоче створити модель, яка дасть змогу Україні "бути конкурентною з податкового погляду, зокрема і для глобального бізнесу".
Шурма додав, що в ОП поки що немає "консенсусу в цьому питанні", але він сподівається, що найближчими місяцями або за пів року в Україні вдасться затвердити нову податкову реформу.
Він зазначив, що така модель дасть серйозний імпульс економіці в довгостроковій перспективі, але залишається питання, як наповнювати бюджет у найближчі роки. Адже, як поінформував Шурма, Україна "за рахунок власних доходів" зараз "ледь закриває" 30% своїх потреб.
Контекст:
В Україні нову податкову систему обговорюють ще з 2021 року.
Голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики нардеп від "Слуги народу" Данило Гетманцев в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна" анонсував реєстрацію в парламенті до кінця 2021 року законопроєкту про зниження оподаткування доходів фізичних та юридичних осіб, а також введення податку на виведений капітал.
У грудні голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія повідомив, що політсила, яку він представляє, в першому кварталі 2022 року має намір анонсувати велику податкову реформу.
В Україні існує сім державних податків: на доходи фізосіб (ПДФО), на додану вартість (ПДВ), акцизи, податок на прибуток підприємств, екологічний податок, рента та податок на землю (агентство LIGA.net робило про це докладну інфографіку). ПДФО зараз становить 18%, податок на прибуток – 18%, ПДВ – 20%.