2021 року в межах "Великого будівництва" в Україні відновили 5098 км доріг – Мінінфраструктури
На це було витрачено 106 млрд грн.
2019 року на ремонт 846 км доріг та створення 73 штучних споруд було витрачено 21,3 млрд грн. 2020 року за 83 млрд грн було відремонтовано 4056 км доріг та створено 158 штучних споруд.
Отже, як випливає з опублікованої міністром інфографіки, вартість 1 км дороги 2019 року становила 25,2 млн грн, 2020 року – 20,4 млн грн, 2021 року – 20,7 млн грн.
"Середня ціна 1 км дороги у 2021 році зросла лише на 1,5% і все ще на 18% нижча, ніж у 2019 році", – зазначили у міністерстві.
За словами Кубракова, завдяки "Великому будівництву" було проведено наймасштабніше оновлення автошляхів за весь час незалежності України.
"Проілюструю це просто двома зрозумілими цифрами. У період із 2009-го до 2019 року, за 10 років, було оновлено й збудовано 10 603 км державних і місцевих доріг. А за останні два роки – 13 860 км. І це теж уже історичний факт", – наголосив міністр.
Він назвав інфраструктурні проєкти, які з'явилися чи з'являться в Україні завдяки "Великому будівництву": Запорізький міст, здати який планують за кілька тижнів; оновлена на 97% найдовша дорога країни Стрий – Зварине; оновлена за рекордні, за словами Кубракова, 90 днів дорога Немирів – Ямпіль; київська об'їзна дорога; Кременчуцький міст.
У планах Мінінфраструктури – оновлення дороги М-14 та з'єднання якісним автомобільним сполученням трьох обласних центрів: Одеси, Миколаєва та Херсона, додав Кубраков.
Від моменту старту проєкту "Велике будівництво", за даними міністерства, було збудовано 9154 км доріг та відновлено 658 мостів. Згідно з планом, до 2024 року в Україні буде збудовано ще 14 846 км доріг та відновлено 742 мости.
"Велике будівництво" – це дійсно привід пишатися Україною. Прямо зараз на наших очах твориться нова українська історія", – написав Кубраков.
Він також розповів про розроблений разом із Європейським банком реконструкції та розвитку план антикорупційних заходів для "Укравтодору", який схвалено на рівні уряду та міжнародних партнерів. Завдяки його впровадженню "Укравтодор" стане першим державним інститутом України, сертифікованим за стандартами ISO з антикорупції, запевнив міністр.
"Нам вдалося розворушити галузь, і її вже так просто не зупиниш. Якщо на старті навіть ринок не був упевнений у реалістичності наших амбітних цілей, тепер я можу з упевненістю говорити, що за наявності фінансування ми зможемо оновити ще 15 тис. км доріг загального користування до кінця 2024 року. Дороги навчили нас, допомогли повірити в те, що масштабні, реальні, а не паперові зміни можливі", – наголосив він.
Контекст:
Проєкт "Велике будівництво" стартував в Україні 2 березня 2020 року. Це спільна програма президента України Володимира Зеленського та уряду, реалізацію якої передбачено бюджетним коштом. Вона, зокрема, передбачає будівництво доріг та вдосконалення інфраструктури.
У держбюджеті на 2022 рік на розвиток мережі та утримання автомобільних доріг державного значення планують витратити 42,2 млрд грн, а на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автодоріг місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах – 24,6 млрд грн, повідомляла пресслужба президента.
Опоненти влади критикують "Велике будівництво" через імовірну корупцію. За інформацією колишнього соратника Зеленського, ексглави Офісу президента України Андрія Богдана, кошти програми "Велике будівництво" ОПУ витрачає, зокрема, на власний піар.