Al Jazeera повідомила про причетність компанії Гонтаревої до виведення з України $1,5 млрд Януковича. Голова НБУ наполягає на законності угоди
Голова НБУ Валерія Гонтарева заперечує незаконність операцій, проведених ICU з кіпрськими компаніями у 2012–2014 роках.
Українська інвестиційна компанія (Investment Capital Ukraine, ICU), головою ради директорів якої до 2014 року була голова Національного банку України Валерія Гонтарева, сприяла виведенню з України в період із 2012-го до 2014 року $1,5 млрд тодішнього президента Віктора Януковича і його оточення. Про це йдеться в засекреченому рішенні Краматорського районного суду від 28 березня 2017 року, опублікованому арабською телекомпанією Al Jazeera.
У рішенні йдеться, що ICU виступала посередником під час купівлі облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), деномінованих у доларах, від імені восьми кіпрських офшорних компаній на суму $1,5 млрд.
Як установило слідство, усі документи, печатки та факсиміле підписів директорів цих компаній централізовано зберігали в офісах "злочинного угруповання СЄПЕК", яке належить бізнесмену Сергієві Курченку.
НБУ уже відреагував на публікацію документа, нагадавши про заяву Гонтаревої від 7 жовтня 2016 року, у якій вона заперечує незаконність операцій, проведених ICU з кіпрськими компаніями.
"У ICU не виникло жодних підозр щодо цих компаній, адже всі документи та витяги з рахунків у державному банку повністю відповідали вимогам чинного законодавства. Усі розрахунки за операціями з ОВДП проводилися в "Ощадбанку" і продавцем ОВДП на користь нерезидентів виступав "Ощадбанк", – підкреслила Гонтарева.
За її словами, у середині 2014 року з'явилася інформація, що ці компанії-нерезиденти можуть належати "злочинній владі", і НБУ почав активно сприяти арешту їхніх рахунків.
"Наразі цінні папери і гроші на рахунках компаній-нерезидентів в "Ощадбанку" арештовані та очікують рішення Верховної Ради України щодо спецконфіскації", – зазначила голова Нацбанку.
Вона додала, що цих коштів не виводили за кордон, а інвестували у внутрішній державний борг.
У березні 2017 року Краматорський міський суд Донецької області ухвалив рішення про конфіскацію $1,5 млрд оточення Януковича. За даними генпрокурора Юрія Луценка, заблоковані кошти зберігали у вигляді грошей та цінних паперів.
27 грудня агентство "Українські новини" написало, що НАБУ провело вилучення документів в "Ощадбанку" в межах трьох кримінальних проваджень стосовно спецконфіскації.
З постанови Солом'янського райсуду Києва від 6 грудня 2017 року випливає, що НАБУ проводить досудове розслідування щодо можливої розтрати головою правління "Ощадбанку" Андрієм Пишним і його підлеглими ввіреного їм майна шляхом списання $20,98 млн з рахунків Opalcore Ltd у цьому банку.
30 грудня "Українські новини" повідомили, що НАБУ має намір закрити провадження про спецконфіскацію $1,5 млрд Януковича щодо чиновників "Ощадбанку".