Асоціація міст України: "Військовий" ПДФО у громадах збереже систему оборони України, яка здивувала світ
Асоціація міст України, яку очолює мер Києва Віталій Кличко, звернулася до центральної влади щодо збереження в державному бюджеті на наступний рік "військового" податку на доходи фізичних осіб у місцевих бюджетах і загалом 64% ПДФО. Вилучення у громад частини податку на доходи фізичних осіб зруйнує систему оборони країни, наголошують у зверненні. Про це повідомляє сайт АМУ.
"Ініціатива вилучення з доходів місцевих бюджетів "військового" ПДФО руйнує державну єдність, яка здивувала світ із 24 лютого 2022 року, ділить громадян України на різні категорії, позбавляє захисників та їхні родини гарантованих Конституцією України прав, що забезпечуються місцевим самоврядуванням. Просимо зберегти в державному бюджеті України на 2024 рік в доходах місцевих бюджетів "військовий" ПДФО та 64% ПДФО із замороженням реверсних вилучень, а також підтримати законопроєкти №9559-д та №9560-1, які легалізують допомогу органів місцевого самоврядування Об’єднаним силам Збройних сил України", – ідеться у зверненні.
У документі наголошують, що кошти на оборону, які надають органи місцевого самоврядування військовим підрозділам, – це доповнення до централізованого забезпечення, яке є доступним, швидким, прозорим і підконтрольним державі.
"Витрати місцевого самоврядування на безпеку й оборону перевищують розмір надходжень від "військового" ПДФО мінімум на 77%, адже це не тільки допомога силам безпеки й оборони, але й забезпечення ВПО, розчищення та відновлення зруйнованих вибухами будівель й інфраструктури, утримання лікарень, в тому числі поряд із лінією фронту, надання допомоги сім’ям військовослужбовців", – наголошують в АМУ.
Щоб уникнути неналежного використання коштів, асоціація пропонує сформувати цільові захищені статті видатків місцевих бюджетів, сформовані із 70% "військового" ПДФО, так званий бюджет безпеки й оборони, і заморозити реверсні вилучення. Отже "військовий" ПДФО залишиться мобільним і прозорим в органах місцевого самоврядування і далі служитиме нашій спільній перемозі, заявили в асоціації.
Голови громад звернули увагу на закон України 3050-ІХ від 11 квітня 2023 року, яким Верховна Рада України відмовилася від уже сплачених 14 млрд грн. Отже, ініціатива щодо вилучення "військового" ПДФО – це не про пошук коштів, а про зміну системи взаємодії, зазначають в Асоціації міст України.
Асоціація готова підтверджувати вказане у зверненнях розрахунками, що базуються на офіційних даних 754 громад, зазначили автори звернення.
Контекст:
30 вересня 2021 року на засіданні Конгресу місцевих і регіональних влад було підписано меморандум, згідно з яким тарифи на тепло й гарячу воду в Україні взимку 2021–2022 років не зростатимуть і становитимуть 7,4 грн за 1 м&³3; для населення і 13,6 грн за 1 м&³3; для бюджетних установ. Меморандум було підписано між Кабміном, НАК "Нафтогаз України", Асоціацією міст України й Палатою місцевих влад конгресу.
Премʼєр-міністр Денис Шмигаль тоді пояснив, що держава спрямує до місцевих бюджетів 4% податку на доходи фізосіб (не менше ніж 11 млрд грн), а також у місцевих бюджетах залишать 13,44% від акцизу на пальне.
Як повідомив сайт уряду, серед головних пунктів меморандуму – домовленість про безперебійні постачання газу й фінансову підтримку громад із боку держави для безперервної роботи теплокомуненерго і незмінності тарифів.
У липні 2023 року голова Асоціації міст України, мер Києва Віталій Кличко виступив з ініціативою внести зміни до законодавства, щоб громади мали право допомагати не лише тим військовим підрозділам, які зареєстровано на їхній території або які входять до сил оборони громади, але й усім іншим. Також Кличко запропонував створити на платформі Асоціації міст України координаційну раду за участі міських і селищних голів, представників Генштабу та Міноборони, щоб допомога громад була скоординованою й максимально ефективною. Про це писав "Цензор.НЕТ".