Без розблокування портів не може йтися про відновлення економіки України – голова ФМУ

Через дії РФ традиційні ринки для України недосяжні, заявив Біленький
Фото: gmk.center

Блокування українських портів державою-агресором РФ призвело до того, що Україна втратила значну частину експортного валютного виторгу, особливо в металургії, а також позиції на світових ринках. Без повернення вільної морської торгівлі говорити про відновлення сектора гірничо-металургійного комплексу й української економіки не можна. Таку думку в коментарі "Обозревателю" 2 серпня висловив голова Федерації металургів України Сергій Біленький.

"До війни експортними товарами, які давали Україні переважну частину валютної виручки, були зернові культури та продукція гірничо-металургійного комплексу. З перших днів війни ми піднімали питання на всіх можливих рівнях про те, що "зернова угода" має бути поступово розширена і на інші вантажі. Усі органи влади цю ініціативу підтримували, але, на жаль, жодного позитивного результату в цьому напрямку досягнуто не було", – наголосив Біленький.

За його словами, єдиною можливістю для експорту металургійної продукції залишається залізниця до країн Європи, що суттєво звужує можливості експорту.

"Для нас більша частина світу, наші традиційні ринки збуту є недосяжними. Це не дає можливості навіть говорити про якесь відновлення економіки, виробництва та експорту гірничо-металургійного комплексу в найближчій перспективі. Тому ми вважаємо, що при переговорах про продовження "зернової угоди" потрібно ставити питання і про розширення цієї угоди на інші вантажі, у тому числі на вантажі гірничо-металургійного комплексу", – заявив Біленький.

Голова ФМУ вважає, що Росія застосовувала піратські дії в акваторії Чорного моря, для припинення чого міжнародна спільнота має вжити комплексних заходів. "Вирішенням може стати забезпечення конвою вантажів, які приходять у чорноморські порти, нашими партнерами. Вирішення питання страхування цих вантажів також могло б дуже допомогти у практичній реалізації цієї ініціативи", – резюмував Біленький.

Контекст:

17 липня РФ оголосила про вихід із "зернової угоди".

Президент України Володимир Зеленський того самого дня надіслав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу та президенту Туреччини Реджепу Ердогану пропозицію продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.

У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" в разі продовження "зернової угоди". Росія оголосила всі судна, що йдуть до українських портів, законними військовими цілями як потенційні перевізники військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, що йдуть до російських та окупованих українських портів). Після цього РФ почала масовано обстрілювати інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору".