Більшість українців підтримує стримування комунальних тарифів через підвищення оподаткування великого бізнесу й олігархів – опитування
57,4% українців підтримують стримування споживчих цін і комунальних тарифів через підвищення оподаткування великого бізнесу й олігархів. Про це свідчать опубліковані 16 червня результати опитування, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова.
Водночас 15,3% опитаних виступають за обмеження втручання держави в утворення цін і тарифів. Громадяни, які обрали цей варіант відповіді, вважають, що ціни й тарифи у країні має регулювати ринок.
Ще 26,9% респондентів вагалися з вибором позиції щодо цього.
Опитування проводили із 21-го до 26 травня серед громадян віком від 18 років у всіх регіонах України, крім окупованих територій Донецької та Луганської областей, а також Криму. Усього опитано 2017 респондентів методом інтерв'ю "обличчям до обличчя". Теоретична похибка вибірки (без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.
Контекст:
15 квітня 2021 року на засіданні РНБО президент України Володимир Зеленський анонсував розроблення "фундаментального законопроєкту про статус олігарха в нашій країні". За його словами, законодавчу ініціативу спрямовано, зокрема, на те, щоб олігархи не могли впливати "на вибір країни, на економіку, на закони, на Верховну Раду".
14 травня секретар РНБО Олексій Данілов говорив, що, на його думку, під дію розроблюваного закону про олігархів підпадає 13 осіб, можливо, більше. Їхні прізвища Данілов назвати відмовився.
Законопроєкт про олігархів внесли на розгляд Верховної Ради 2 червня. Згідно з ним, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на ЗМІ; є кінцевим бенефіціарним власником суб'єкта господарювання або монополістом на загальнодержавному товарному ринку і протягом року підтримує або посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів.
У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів йому заборонять брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Крім того, чиновники мають повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію в Національне агентство з питань запобігання корупції.
Нардепка від "Слуги народу" Євгенія Кравчук заявляла 9 червня, що парламент розгляне законопроєкт у першому читанні наприкінці червня. За словами першого віцеспікера парламенту Руслана Стефанчука, Рада не відтягуватиме голосування за законопроєкт про статус олігарха. Водночас голова фракції "Слуга народу" Давид Арахамія очікує "тисячі поправок" до документа.
Партія "Слуга народу" анонсувала не менше ніж сім додаткових законопроєктів про регулювання діяльності олігархів в Україні, серед них – про антимонопольне законодавство, зміни до закону про політичні партії.
Зеленський 4 червня анонсував винесення на всеукраїнський референдум питання про статус олігархів.