Малюська заявив, що законопроєкт про олігархів – унікальне рішення для світової практики
"Такого роду закону про олігархів ми не знайшли, і навряд чи він існує. Вплив олігархів на політику чи медіа нівелювався інакше. Найчастіше авторитарний правитель використовував силовиків і просто видавлював олігархів із політичного поля, або робили з них класичних бізнесменів. На Заході теж були свої олігархи на початку ХХ століття. У Штатах використовували вкрай жорстке монопольне законодавство і політичний тиск", – сказав Малюська, відповідаючи на запитання, чи вивчали під час написання законопроєкту закордонну практику і чи є такі закони в інших країнах.
Він пояснив, що в інших країнах "були інші політичні обставини, які зараз перенести на український ґрунт неможливо".
"Вирішили йти оригінальним шляхом, але правовим. Ми ж не можемо весь час мавпувати когось. Навіть зараз наші міжнародні партнери, Венеційська комісія, пропонують оригінальні реформи, яких немає ніде у світі. І вони це прямо стверджують, тому що Україна є в унікальних історичних умовах, і вони нам рекомендують унікальні рішення. Чому б нам теж не спробувати якесь унікальне рішення", – додав міністр.
Контекст:
2020 року Зеленський заявляв, що готовий говорити з великим бізнесом і забезпечити йому рівні правила, а натомість хоче, щоб олігархи жили і працювали за законом. Він вважає, що олігархам треба віддати "ролі в масовці, а не головні ролі".
15 квітня 2021 року на засіданні РНБО Зеленський анонсував розроблення "фундаментального законопроєкту про статус олігарха в нашій країні". За його словами, законодавча ініціатива спрямована, зокрема, на те, щоб олігархи не могли впливати "на вибір країни, на економіку, на закони, на Верховну Раду".
14 травня секретар РНБО Олексій Данілов говорив, що, на його думку, під дію розроблюваного закону про олігархів підпадає 13 осіб, можливо, більше. Їхні прізвища Данілов назвати відмовився.
Законопроєкт №5599 "Про запобігання загрозам національній безпеці, пов'язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)" подали на розгляд Верховної Ради 2 червня.
Згідно із проєктом, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (провідне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року постійно підтримує або посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.
У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів йому буде заборонено брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Окрім того, посадовцям потрібно буде повідомляти про контакти з олігархами, а самим бізнесменам – подавати декларацію в Національне агентство з питань запобігання корупції.
Партія "Слуга народу" анонсувала не менше як сім додаткових законопроєктів про регулювання діяльності олігархів в Україні, серед них – про антимонопольне законодавство, зміни до закону про політичні партії.