Бізнес закликав "Укрзалізницю" не підвищувати тарифів на перевезення вантажів
Якщо в Україні підвищать тарифи на залізничні перевезення, це буде шоком для підприємств, заявили представники Національної асоціації добувної промисловості України в листі до голови "Укрзалізниці" Євгена Лященка. Про це 13 жовтня пише "Главком".
"У добувної індустрії викликають стурбованість заплановані та озвучені публічно АТ "Укрзалізниця" підвищення тарифів на вантажні перевезення на 20%. Чергове підняття тарифів на перевезення вантажів на фоні війни, руйнувань, нестачі інвестицій, дефіциту персоналу через мобілізацію, втрати морського експорту і т.д. створює ще один шокуючий ефект для всього бізнесу, а особливо для того, що здійснює переважно зовнішньоекономічну діяльність і є лідером як зі сплати податків і митних платежів, так і з валютних надходжень від експорту. Мова йде про добувну промисловість", – цитує видання лист від асоціації.
Зростання тарифу на вантажні перевезення на 70% одноразово минулого року викликало різке скорочення обсягів перевезень: за вісім місяців 2023 року як порівняти з таким самим періодом 2022 року перевезення кам’яного вугілля впало на 15%, нафти й чорних металів – на 22%. В організації підкреслили, що таке падіння сталося навіть в умовах, коли експортери не мають альтернативних шляхів. Перевезення залізної руди, марганцю й коксівного вугілля впало на 38%.
"Масштаби кризи в колись чи не найприбутковішій для бюджету галузі неймовірні. Зараз, в умовах морської блокади і внаслідок цієї тотальної монополії залізниць на вивезення української мінеральної сировини, додаткове підвищення тарифів ще на 20% заганяє добувну галузь у глухий кут. У такому разі транспортування видобутої мінеральної сировини стає фінансово обтяжливим і невигідним для українських надрокористувачів", – зазначили автори листа.
Вони додали, що зростання тарифу вдарить також по компаніях, які видобувають будівельні матеріали – піщано-гравійну й цегельно-черепичну сировину, гіпс, вапняк, крейду – сировину, яка потрібна для відбудови України і якою, за планом Мінекономіки, мають забезпечити згадану відбудову на рівні не менше ніж 60% саме українського виробництва.
"Держава отримує парадоксальну ситуацію: намагається підвищити локалізацію у виробництві власних будматеріалів для відбудови країни, але водночас унеможливлює це високими тарифами для їх транспортування до виробництва, – заявили в асоціації. – Підготовка до цього рішення має проводитися більш обґрунтовано, особливо враховуючи виключний і монопольний статус "Укрзалізниці", виважено та в діалозі з бізнесом – чого, до речі, не було дотримано протягом минулорічного підвищення".
Контекст:
"Укрзалізниця" має намір підвищити на 20% тарифи на залізничні перевезення, повідомив 22 вересня "Обозреватель". Генеральний директор Федерації роботодавців транспорту (ФРТУ) Володимир Гусак заявив у коментарі, що така ініціатива є дивною, адже нещодавно тарифи підвищили на 70%.
Президент Українського національного комітету Міжнародної торговельної палати ICC Ukraine Володимир Щелкунов зазначив, що "Укрзалізниця" має провести відкритий діалог із бізнесом, насамперед тим, який використовує ці послуги природного монополіста, і пояснити, чому ухвалює рішення підвищити тарифи на вантажні перевезення.
Зниження тарифів на перевезення вантажів залізницею могло б стати одним зі стимулювальних чинників для української економіки й підтримкою для бізнесу, заявив президент об'єднання підприємств "Укрметалургпром" Олександр Каленков.