Борги заважають забезпечити українців електроенергією з вітростанцій – інвестор

Банки неохоче фінансують проєкти у поновну енергетику через наявні борги, повідомив директор компанії "Біоенергопродукт"
Фото: depositphotos.com

Україні потрібно погасити борги в "зеленій" енергетиці для реалізації нових проєктів із будівництва вітротурбін, що забезпечить енергією тисячі людей. Про це заявив директор компанії "Біоенергопродукт" Владислав Авдєєнко в коментарі Oboz.ua.

"Унаслідок неплатежів "Гарантованого покупця" на сьогоднішній день нам винні більше ніж 30 млн грн із 2019 року. Ми вимушені були припинити співпрацю з ним щодо продажу електроенергії з вітру", – сказав Авдєєнко.

Він зазначив, що компанія планує побудувати 6 МВт вітроенергетики, але банки неохоче фінансують проєкти у поновну енергетику через наявні борги.

"Усі керівники банків мені пояснюють: "Вибач, ми не можемо тобі дати гроші не тому, що це невигідно, не тому, що це електроенергії не купують, а тому, що неплатежі", – сказав інвестор.

Авдєєнко зазначив, що п'ять вітрових електростанцій могли б забезпечити електроенергією громаду з населенням понад 20 тис. осіб. Директор компанії також наголосив, що для розвитку ринку поновної енергетики уряд має вирішити три головні проблеми: борги, дороговартісне та забюрократизоване під'єднання нових потужностей, а також наявність ввізного мита і ПДВ на закордонне енергетичне обладнання.

Контекст:

20 червня президент України Володимир Зеленський повідомив, що провів засідання ставки верховного головнокомандувача, присвячене енергетичній безпеці. "Рішенням ставки доручили уряду розробити умови, що спростять для людей установлення сонячних панелей і акумуляторів. Із податковими й митними пільгами, спеціальними кредитними програмами, – заявив Зеленський. – Так само очікую від уряду стратегії розвитку відновлюваної енергетики й розподіленої генерації на рівні держави".

Підприємства поновної енергетики з 1 липня 2023 року фіксували критичні недоплати за електроенергію, яку виробляють,  рівень розрахунків знизився до 3233%, повідомляв Оржель у коментарі "Forbes Україна"Бізнес закликав секретаріат Енергетичної спільноти приєднатися до розв'язання проблеми багатомільярдної заборгованості перед інвесторами в поновну енергетику, яка й далі накопичується. Про це йшлося в заяві Європейської бізнес-асоціації.

Упродовж 2024 року виробникам за "зеленим" тарифом сплатили приблизно 28,2 млрд грн, із яких 13,8 млрд грн – за електричну енергію 2024 року. За 2023 рік рівень розрахунків становить 89,2%, за 2024-й – 62,5%. Про такий обсяг станом на 17 червня "Гарантований покупець" повідомив на запит "Суспільного".

Заборгованість перед підприємствами поновної енергетики є головною перепоною для розвитку цієї галузі в Україні, заявив голова правління Української вітроенергетичної асоціації Андрій Конеченков. "65% у нас показник – те, що виплатив "Гарпок" у минулому році, тобто 35% залишається ще невиплачених і незрозумілих боргів. Є ще й 2022 рік, маленька частинка за 2021 рік", – уточнив голова УВЕА.