Через рішення НКРЕКП державний "Гарантований покупець" накопичить більше боргів за "зелену" енергію – аналітик Прокіп
Відсутність в Україні вільного ринку електроенергії і рішення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, призводять до дисбалансу на ринку електроенергії й фінансових проблем держпідприємства "Гарантований покупець", яке накопичує борги перед підприємствами "зеленої" енергетики. Про це заявив у колонці для "Еспресо" аналітик з питань енергетики Українського інституту майбутнього Андріан Прокіп.
Експерт нагадав, що 30 травня НКРЕКП опублікувала рішення про скасування price cap, але потім на свій розсуд або через зовнішнє втручання відмовилася від свого рішення. Водночас негативно цю подію сприйняли у Міністерстві енергетики й секретаріаті Енергетичної спільноти.
"Регулятор своїм рішенням дозволив знизити ціну електроенергії до нуля. І це було б не критично, якби виробники з ВДЕ (відновлюваних джерел енергії. – "ГОРДОН") мали змогу дорожче продавати електроенергію в години пікового споживання. Тобто якби не було максимального цінового обмеження. Але в нових умовах "ГарПок", маючи у своєму портфелі до 80% сонячної (тобто денної) генерації, просто приречений на зниження свого доходу", – заявив Прокіп.
Він додав, що більшу частину електроенергії держпідприємство фізично може реалізувати лише в денний час, коли її вартість буде мінімальною. А наявність верхнього price cap не дасть можливості компенсувати втрати, користуючись іншим торговим ресурсом.
"За деякими оцінками, це рішення призведе до зменшення рівня зборів "ГарПоку", а, відповідно, і більш критичного зниження рівня платежів для "зеленої" генерації на третину, – написав аналітик. – Своїм рішенням регулятор зберігає загрозу фінансового дисбалансу для ринку і, звісно ж, практично нівелює інтерес до інвестування в генерацію, зокрема і відновлювану".
На його думку, "на папері" в Україні є європейський ринок, а за фактом – тотальне регулювання, яке створює борги.
"Урядові делегації на міжнародних конференціях обіцяють перетворити Україну на "зелений" енергетичний хаб, а по факту "зелених" "ріжуть на корені", – підсумував Прокіп.
Недоплата держпідприємства "Гарантований покупець" виробникам "зеленої" електроенергії в Україні у червні сягнула майже 60%, рівень розрахунків становить 42,3%, що є найнижчим показником із лютого 2023 року.