Борги "Укренерго" за "зелену" енергію ставлять під ризик наступний опалювальний сезон в Україні – експертка
Пошкодження енергетичної інфраструктури України російськими обстрілами, послаблення мережевого обладнання, ручне регулювання ринку електроенергії і критичні борги компанії "Укренерго" перед підприємствами "зеленої" енергетики ставлять під ризик наступний опалювальний сезон. Про це заявила у своїй статті для "Forbes-Україна" незалежна експертка з ядерної енергетики та ядерної безпеки Ольга Кошарна.
"Заборгованість "Укренерго" перед виробниками відновлюваних джерел енергії на травень досягла 18,2 млрд грн. Рівень розрахунків за 2023 рік упав до 59,9%. А є ще заборгованість за попередні 2021–2022 роки", – написала Кошарна.
За її словами, головна причина накопичення боргів – ручне регулювання ринку електроенергії, який насправді "зовсім не ринок".
"Price-cap, спеціальні обов'язки на "Енергоатом" та "Укргідроенерго" обсягом 120 млрд грн, щоб утримати низькі тарифи для населення, завели у фінансову прірву великі держкомпанії", – наголосила вона.
За її словами, через слабкий процес підготовки профільних енергетичних державних установ до наступної зими українцям потрібно врахувати ризик того, що доведеться забезпечувати електроенергією себе самостійно.
Державне підприємство "Гарантований покупець" у травні виплатило підприємствам "зеленої" енергетики 50,3% коштів, що є найнижчим показником із початку 2023 року.