Будівництво аграрних та енергетичних потужностей в Україні захистить світ від хаосу – Зеленський

Зеленський виступив за допомогою відеозв'язку на відкритті конференції з відновлення України в Лондоні
Фото: EPA
Україна посилює стабільність у світі. Про це 21 червня, виступаючи за допомогою відеозв'язку на відкритті конференції з відновлення України Ukraine Recovery Conference в Лондоні, заявив президент Володимир Зеленський. Відеозапис опубліковано в YouTube ТСН.

Глава держави назвав стабільність одним із важливих аспектів відновлення України.

За словами Зеленського, щонайменше 600 млн споживачів у світі "безпосередньо залежать від українського аграрного виробництва", і це "колосальний потенціал для продовольчої безпеки".

"Під час війни, коли Росія заблокувала українські порти і зруйнувала свободу мореплавання в Чорному й Азовському морях, світ побачив, що таке зерно з України. Без нього виникла загроза цінових криз і соціального краху в різних країнах. Ми зараз частково відновили рух морем нашого продовольства в межах двох експортних ініціатив. І це – стабільність для величезного соціального й економічного простору... Різні аспекти, різні впливи, але завжди – внесок у стабільність", – зазначив президент.

Енергетика – ще один важливий аспект стабільності, продовжив Зеленський.

"Я вважаю, що й раніше не було альтернативи "зеленій" трансформації економіки, а російська агресія довела, що в "зеленій" трансформації – одна з основ безпеки", – наголосив президент України.

Він додав, що кожен удар країни-агресора РФ по енергооб'єктах України й кожен вияв російського шантажу енергокризою "завершують епоху викопного палива і звичок старої енергетики, коли цілі регіони світу могли залежати від одного постачальника – такого, як Росія".

Як заявив Зеленський, "саме "зелена" енергетика й розвиток відповідних потужностей у різних частинах світу гарантують реальну енергетичну стабільність".

"Україна може бути й буде одним з основних постачальників чистої електроенергії й "зеленого" водню для Європи. Потенціал лише цієї однієї галузі – приблизно $400 млрд, – сказав президент. – Будуючи аграрні й енергетичні потужності в Україні, ми захищаємо світ від хаосу".

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну, 24 лютого 2022 року.

22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів. Україна підписала документ із Туреччиною й ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня. Також у "зерновому коридорі" брали участь порти Чорноморськ і Південний. Завдяки чорноморській "зерновій ініціативі" знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн осіб, заявили в ООН у жовтні.

Про те, що угоду про безпечний експорт українського продовольства через порти Чорного моря розблоковано і вона діятиме до 18 липня, віцепрем'єр-міністр із питань відновлення – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив 17 травня.

1 червня Мінінфраструктури України повідомляло, що "зерновий коридор" знову припинив роботу – Росія заблокувала реєстрацію вхідного флоту до всіх портів України. РФ відновила реєстрацію суден у межах "зернової угоди" 4 червня, але з порушеннями, зазначали у відомстві.

Президент країни-окупанта Росії Володимир Путін заявив 13 червня, що РФ думає над виходом із "зернової угоди". У Кремлі 17 червня додали, що шансів у "зернової угоди" немає.

Зеленський зазначав, що РФ блокує морські порти, щоб не було конкуренції з боку України.