Державна монополія на лотереї не є абсолютним злом, а конкурентний ринок – не завжди умова поповнення бюджету – ЗМІ
Монопольна модель на лотерейному ринку працює у Німеччині, Франції, Великобританії, Норвегії, Польщі, Данії та інших країнах Європи, з'ясувала "КП в Украине" та проаналізувала, як цей досвід можна застосувати в Україні.
У більшості європейських країн на лотерейному ринку працює тільки один оператор, пише "КП в Украине" в редакційній статті "Як Антимонопольний комітет узявся за переділ ринку лотерей".
"Монопольна модель працює в понад 20 країнах Європи, таких як Німеччина, Франція, Великобританія, Норвегія, Польща, Данія тощо. У Німеччині та Франції десятки років працює одна компанія, в Англії ліцензію продовжують кожні 6–10 років, але отримує її останні 20 років одна компанія. У Польщі існує державна монополія на лотереї, і ця діяльність узагалі не підпадає під дію антимонопольного законодавства. Компанія Totalizator Sportowy єдина, якій надано право продавати лотереї. Монополію ухвалено у Франції, у якій працює один оператор Française des Jeux (FDJ)", – аналізують автори публікації.
У частині країн Європи є не один оператор лотерей, це пов'язано з особливостями розвитку цих держав.
"У тих самих країнах, де діє кілька операторів, це пояснюють історичними причинами (Каталонія в Іспанії), соціальними (Швейцарія, де один оператор для франкомовного населення, інший – для німецькомовного) або іншими причинами, такими як федеральний устрій. Тобто і в України є вибір", – зазначено у статті.
Антимонопольний комітет України (АМКУ) у нещодавньому звіті щодо діяльності лотерейного ринку визнає, що монополію ухвалено в багатьох країнах, вона є соціально виправданою, але в рекомендаціях Кабінету Міністрів зазначає, що ті умови, які уряд пропонує для отримання ліцензій на проведення лотерей, можуть призвести до монополізації, підкреслюють автори.
"Як показує світовий досвід, державна монополія не є абсолютним злом, так само як і конкурентний ринок не завжди є умовою поповнення бюджету. Не виключено, що у сформованій ситуації в Україні монополія цілком може претендувати на вирішення всіх проблем галузі, зокрема і соціальних", – ідеться у статті "КП в Україні".
Організовувати лотереї в Україні сьогодні мають право чотири оператори: "М.С.Л.", "Патріот", УНЛ, а також державний "Ощадбанк". Ліцензійні умови для лотерейних операторів, які має затвердити Кабмін, розроблено відповідно до закону "Про державні лотереї в Україні". Згідно з планами уряду, продаж ліцензій операторам принесе державному бюджету приблизно 2 млрд грн.
Агентство "РБК-Україна" зазначало, що якщо нових ліцензійних умов для ринку лотерей не ухвалять, постраждає насамперед держава, оскільки існування чорного ринку в цій сфері призводить до втрат для держбюджету. За версією журналістів, Антимонопольний комітет виступив проти ухвалення документа, тому що "його діяльність була інспірована третіми особами".