Допомогти Україні з безпекою морської торгівлі можуть країни НАТО – економіст
"Якщо ми згадаємо історію, взагалі що передувало Чорноморській зерновій ініціативі? Передувала пропозиція Великобританії про те, що військові човни флоту цієї країни будуть забезпечувати поставки зерна до інших країн. Я не виключаю, що Великобританія і Туреччина формально будуть виконувати угоду з Україною, яка також і з ООН", – наголосив експерт.
Ус додав, що позиція цих країн може вплинути на позицію Росії, і РФ не наважиться атакувати країни – учасниці Альянсу.
"Варіант із Великобританією фактично буде означати повну деблокаду портів України. Військові човни Туреччини та Великобританії фактично позбавлять Росію можливості робити якісь провокації просто тому, що ці провокації для неї можуть завершитися якимось дуже неприємним військовим зіткненням", – заявив економіст.
Останнім часом Туреччина зробила низку кроків, які можна трактувати як агресивні до РФ, тому для Росії нагнітання ситуації може закінчитися протистоянням із Туреччиною, пояснив він.
"Фактично робиться декілька заяв одна за одною, які дуже чітко дають зрозуміти, що Туреччина стає агресивнішою. Для Росії це зростання агресивності Туреччини може закінчитися реальним конфліктом з однією з країн НАТО, з другою армією НАТО", – сказав Ус.
Контекст:
The Wall Street Journal із посиланням на джерела писала 28 липня, що країна-агресор РФ не продовжила "зернової угоди", тому що президент Туреччини Реджеп Ердоган "розлютив" російську владу. Москві не сподобалося, що він повернув Україні захисників "Азовсталі", які, за умовами угоди з Росією, нібито мали залишатися в Туреччині до кінця війни. Окрім того, Анкара схвалила вступ Швеції в НАТО, ідеться в матеріалі.
Ердоган неодноразово заявляв, що продовжить переговори з президентом РФ Володимиром Путіним щодо "зернової ініціативи". Він зазначав, що Туреччина використовуватиме всі свої дипломатичні інструменти, щоб забезпечити відновлення "зернової угоди". Також, за його словами, у Путіна є очікування від західних країн щодо угоди.
Ердоган 17 липня висловив думку, що Путін хотів би продовження роботи "зернової угоди". Він наголосив, що обговорить питання продовження ініціативи на зустрічі з ним.
ЗМІ повідомили 28 липня, що Путін проігнорував запити Ердогана про те, щоб провести переговори щодо "зернової угоди", дія якої закінчилася 18 липня, і Москва заявила, що виходить з угоди.