"Важливий заклик". Зеленський прокоментував звернення папи римського до РФ про повернення до "зернової угоди"

Зеленський вважає важливою реакцію релігійних лідерів на припинення "зернової ініціативи"
Фото: ЕРА (архів)
Президент України Володимир Зеленський підтримав звернення папи римського Франциска, який 30 липня закликав країну-агресора РФ відновити безпечне транспортування зерна у Чорному морі. Зеленський повідомив про це у Twitter.

"Важливий заклик від понтифіка до Москви  відновити Чорноморську зернову ініціативу. Реакція світових релігійних лідерів на російський ракетний терор і знищення української аграрної продукції є вкрай важливою, щоб убезпечити весь світ, і особливо народи Африки й Азії, які найбільше потерпають від загрози голоду, від продовольчої кризи", – написав він.

Президент наголосив, що "Україна є і буде гарантом світової продовольчої безпеки".

"Головне зараз – зупинити російський терор і повністю реалізувати формулу миру", – вважає Зеленський.

До Росії Франциск звернувся під час зустрічі з прочанами. Він назвав представників РФ "мої брати" і закликав їх відновити чорноморську ініціативу.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

22 липня 2022 року в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеси, Чорноморська і Південного. Україна підписала документ із Туреччиною й ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.

17 липня у Кремлі заявили, що "фактично чорноморські домовленості припинили свою дію", але РФ готова повернутися до "зернової угоди", якщо буде виконано домовленості, які стосуються інтересів Росії. У представництві РФ при ООН поінформували, що рішення Росії про вихід із "зернової угоди" остаточне.

Росія оголосила всі кораблі, які йдуть в українські порти, "законними воєнними цілями" як потенційні перевізники військових вантажів і кілька днів поспіль обстрілювала інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору".

Унаслідок одного з російських ударів по порту Чорноморськ було знищено 60 тис. тонн зерна, поінформували в Мінагрополітики. Для повноцінного відновлення пошкоджених унаслідок атаки об'єктів знадобиться щонайменше рік, додали у відомстві.