ГУР показало секретну доповідь Кремля, як окупанти зривали "зернову угоду"
Документ описує механізми впливу й маніпуляції, за допомогою яких РФ гальмувала роботу так званого зернового коридору.
Завданням "координаційного центру" було максимальне зниження обсягів експорту зерна та інших вантажів у межах угоди. План досягнення цього було поділено на три етапи:
- на першому Москва зупинила в жовтні – листопаді 2022 року участь у договорі, домігшись падіння обсягів експорту зерна з 4,2 млн тонн у жовтні до 2,6 млн тонн у листопаді;
- потім окупанти обмежили допуск суден у порт Південний, скоротивши інспекційні команди й зупинивши реєстрацію зерновозів. Так їм вдалося "ефективно стримувати кількість суден", які йдуть у порти України. У звіті зафіксовано, що тоді Київ не зміг вивезти приблизно 20 млн тонн вантажів;
- на третьому етапі загальне зниження обсягів експортованого продовольства сягнуло 7,8 млн тонн.
Окремі зусилля технологів було спрямовано на зрив постачання зерна за програмою Всесвітньої продовольчої програми.
"Припинені спроби українців використати чорноморську ініціативу для продовження так званої програми "Зерно з України" із залученням суден, зафрахтованих за лінією Всесвітньої продовольчої програми. Реєстрація таких суден проходила тільки після представлення письмових зобов’язань про неучасть в подібних акціях", – ідеться у звіті.
У ГУР МО, коментуючи оприлюднений звіт окупантів, заявили, що в разі продовження "зернової угоди" росіяни використовуватимуть уесь накопичений "досвід" для ефективного зриву домовленостей.
"Документ свідчить, що всі дії по зриву "зернової угоди" – частина єдиного заздалегідь розробленого плану. А цілеспрямований обстріл української портової інфраструктури лише черговий крок у його реалізації", – ідеться в повідомленні.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.
22 липня 2022 року в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів – Одеса, Чорноморськ і Південний. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Угода набула чинності 1 серпня. "Зернову угоду" кілька разів продовжували, востаннє – до 18 липня 2023 року.
17 липня в Кремлі заявили, що "фактично чорноморські домовленості припинили свою дію", але РФ готова повернутися до "зернової угоди", якщо будуть виконані домовленості щодо інтересів Росії. У представництві РФ при ООН поінформували, що рішення Росії про вихід із "зернової угоди" остаточне.
Президент Туреччини Реджеп Ердоган 17 липня висловив думку, що президент країни-агресора РФ Володимир Путін хотів би продовження роботи "зернової угоди". Він наголосив, що обговорить питання продовження ініціативи на зустрічі з Путіним.
Генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив 17 липня, що надіслав Путіну листа з новою пропозицією, щоб продовжити дію Чорноморської зернової ініціативи.
Президент України Володимир Зеленський 17 липня повідомив, що надіслав Гутеррішу й Ердогану листи з пропозицією продовжити роботу Чорноморської зернової ініціативи або її аналога у тристоронньому форматі – без країни-агресора РФ.
У Кремлі у відповідь пригрозили "певними ризиками" у разі продовження "зернової угоди" без РФ. Росія оголосила всі кораблі, що йдуть в українські порти, законними воєнними цілями як потенційних перевізників військових вантажів (Україна у відповідь оголосила про дзеркальні заходи щодо всіх суден, що йдуть до російських портів) і почала масово обстрілювати інфраструктуру півдня України, яка забезпечує роботу "зернового коридору".
На 26 липня заплановано засідання ради Україна – НАТО, на якому обговорять розблокування чорноморського "зернового коридору" на прохання України.