Економіст Кушнірук: Газ не може бути дешевим лише тому, що так сказали політики

Борис Кушнірук: Газ дорогий енергоресурс, який потрібно споживати раціонально та економно
Фото: Борис Кушнірук / Facebook
Українському уряду потрібно терміново зробити низку кроків для виходу з енергетичної кризи, а політикам необхідно припинити спекулювати на темі ціни на газ, заявив у своєму блозі на LIGA.net економіст Борис Кушнірук.

"Майже синхронно зі справжніми зимовими морозами та снігом опозиційні політики на різних токшоу наввипередки розповідають про енергетичний колапс. І радять справжнім енергетикам, коли і як їм потрібно було закуповувати енергоресурси. Водночас ще влітку вони таких порад не давали були зайняті іншими темами, популярними серед електорату. Та тепер одна з топтем це енергетика. Усіх раптом зацікавило, чи вистачить нам вугілля та газу до кінця опалювального сезону. І як рекордно високі ціни на газ на світовому ринку вплинуть на пересічних українців", написав він.

Кушнірук переконаний, що мало хто і в Україні, і в Європі міг передбачити активні маніпулятивні дії та газовий шантаж із боку "Газпрому", який у такий спосіб намагається змусити ЄС погодитися на введення в експлуатацію свого газопроводу "Північний потік – 2" з порушенням процедури.

"Проте, незважаючи на таку вкрай непросту ситуацію на європейському газовому ринку, Україна все ж таки накопичила у своїх підземних сховищах достатньо газу – майже 19 млрд кубів, – наголосив він. – При цьому саме "Нафтогаз" знову став не лише найбільшим видобувником, але й найбільшим імпортером газу, імпортувавши 77% всього обсягу імпортованого газу в Україну! (...) Тобто за фактом чинний менеджмент "Нафтогазу" зробив все від себе залежне, аби не допустити критичної ситуації в енергетиці і запастися якомога більшими обсягами газу за максимально несприятливих умов. Та натомість нарвався на критику диванних енергетиків і політиків-популістів, які начебто переймаються, як перезимують українці".

Він вважає, що політики мають припинити спекулювати на темі ціни газу, оскільки гасла про дешевий газ для населення чи промисловості лише шкодять газодобувній галузі.

"Інвестиції і, зрештою, сам видобуток падають. Такими темпами ми будемо змушені імпортувати більше і, зрештою, дорожче. Але винити в цьому політики-популісти будуть кого завгодно, але тільки не себе. А нам треба, навпаки, зменшувати свої потреби в імпорті, розвивати власний видобуток і підвищувати енергоефективність. Натомість ціну газу має визначати ринок. Зараз "Нафтогаз" рятує населення і теплокомуненерго від захмарних цін. Але робити це весь час – нереально. Адже в такому разі страждатиме держбюджет. У "Нафтогазу" просто не вистачить надовго ресурсу, аби покривати різницю між зависокою ринковою вартістю газу та власне тією, яку сплачує населення", – написав експерт.

Кушнірук наголосив, що ринкова ціна зараз становить 45 грн за  м&³3;, а населенню продають його за ціною приблизно 8 грн – більш ніж уп'ятеро дешевше.

"Вважаю, що наше суспільство має нарешті усвідомити: газ не може бути дешевим тільки тому, що так сказали по телевізору ті чи інші політики. Газ – це дорогий енергоресурс, який потрібно споживати раціонально та економно", – заявив він.

Кушнірук перерахував низку кроків, які має, на його думку, зробити уряд:

"По-перше, вже зараз терміново розробляти заходи, які забезпечуватимуть із квітня наступного року перехід населення та бюджетних установ на систему розподіленої на 12 місяців щомісячної абонплати за газ, тепло, електроенергію за тарифом, встановленим щороку станом на 1 липня.

По-друге, терміново впроваджувати державну програму заміни старих газових котлів у домогосподарствах, які використовують газ для опалення (з наявних 7,5 млн потрібно замінювати десь від 6 до 6,5 млн таких котлів). Це може забезпечити щорічне скорочення споживання газу на 2,5–3 млрд м&³3;.

По-третє, розробляти та терміново запускати державну програму заміни газових плит на електроплити у багатоповерхових будинках. Це має скоротити вкрай неефективне використання газу, зупинити карколомне зростання тарифів на обслуговування газових мереж та зупинити трагедії, пов'язані з вибухом побутового газу в багатоповерхівках.

По-четверте, уряду спільно з органами місцевого самоврядування кожного населеного пункту, де є централізована система опалення, розпочати розробку програм, можливо, із залученням західних спеціалістів, ефективної моделі теплозабезпечення в них.

По-п'яте, розробка державної програми співучасті держави, місцевих громад, власників енергорозподільних компаній та громадян у заміні застарілих електромереж у багатоповерхівках та електропідстанціях, які не витримують зростання споживання електроенергії всіма категоріями споживачів", – написав він.

Експерт переконаний, що якщо все це не почати робити негайно, то на Україну неминуче чекає вибухове зростання проблем в енергосекторі та постійні блекаути.

"А тоді можновладці будуть перекладати провину за енергетичні колапси на менеджмент НАК "Нафтогаз", облгазів та облгазпостачань, енергогенерувальних, енергопостачальних та енергорозподільних мереж. Вони про це красиво розповідатимуть на чергових токшоу. От тільки пересічним громадянам від цього не буде легше, якщо у них взагалі буде фізична можливість їх дивитися", – підсумував економіст.

Контекст:

Цього року на ринку газу у Європі фіксують дефіцит. Він спровокував зростання цін на газ. Якщо на початку року ф'ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах коштували майже $250 за 1 тис. м&³3;, то у вересні ціна на газ у Європі вперше в історії подолала позначку $1 тис., а 6 жовтня оновила історичний максимум – понад $1900 за 1 тис. м&³3;. До кінця листопада вартість газу знизилася майже вдвічі та не перевищувала $1 тис. за 1 тис. м&³3;, зазначав "Коммерсантъ".

Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому російський "Газпром" відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту через Україну, писало агентство РБК.

У грудні ціни на газ у Європі знову виросли на тлі заяви глави МЗС ФРН Анналени Бербок про те, що вона не бачить підстав для запуску газопроводу "Північний потік – 2".