Експорт газу залучить додаткові кошти до держбюджету й підтримає економіку – ексгендиректор "Оператора ГТС" Макогон
Підтримати економіку й зупинити втрати бюджету може допомогти поновлення викуповування газу у приватних видобувачів і відкриття експорту, заявив колишній генеральний директор "Оператора газотранспортної системи (ГТС) України" Сергій Макогон на своїй сторінці у Facebook.
"Через війну попит промисловості на газ значно впав, тому приватники не можуть реалізувати на місцевому ринку весь видобутий газ і десь 30% видобутку щомісяця закачують у ПСГ (підземні сховища газу. – "ГОРДОН"), при чому із цих обсягів не сплачуються ні рента, ні податки, а також у компаній зникають оборотні кошти для розвитку. А це прямі втрати для економіки й бюджету", – написав він.
Макогон вважає, що Міністерство енергетики України має визначитися: якщо газ необхідний для проходження зими, потрібно його викуповувати у приватних видобувачів за ціною імпортного паритету.
"Не більше $350–400, що гарантує інвесторам розумний рівень повернення інвестицій у видобуток", – пояснив він.
Макогон також нагадав про останню угоду НАК "Нафтогаз України" щодо продажу природного газу приватному заводу "АрселорМіттал".
"Зважаючи на те, що "Нафтогаз" продав 200 млн м3 "Арселору", то газ для зими йому не потрібен", – написав він.
Він наголосив, що якщо для зими достатньо видобутку АТ "Укргазвидобування", то необхідно відкривати експорт, щоб гроші йшли в бюджет і підтримували економіку.
Контекст:
"Нафтогаз" повідомив про укладання договору із заводом "АрселорМіттал Кривий Ріг" про продаж 200 млн м3 газу. За даними учасників ринку, ціна становила приблизно 11 тис. грн за 1 тис. м3, тоді як ще місяць тому "Нафтогаз" імпортував газ з Європи за 26 тис. грн за 1 тис. м3, писало УНІАН.
Асоціація "Газові трейдери України" заявила, що угода НАК "Нафтогаз України" з "АрселорМіттал" створила нерівні умови на газовому ринку.