Енергосистему не вдасться повернути до нормального стану без вирішення фінансових проблем енергоринку – Центр досліджень енергетики

Внаслідок атак Росії зазнали пошкоджень теплові електростанції, а також розподільні мережі атомних електростанцій
Фото: depositphotos.com

Вирішення фінансових проблем в енергетичному секторі є однією з найважливіших умов відновлення нормальної ситуації в енергосистемі. Про це повідомив у коментарі "Фокусу" директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

"Очевидно, що зараз потрібна електроенергія, але скільки це коштує і хто заплатить, адже вартість електроенергії дорожча і потрібно відповісти на запитання: хто оплатить імпорт? В Україні вже катастрофічна ситуація з фінансами, ринок незбалансований абсолютно. ПСО (покладені на держкомпанії спецзобов'язання), створили ситуацію, коли ринок електричної енергії незбалансований, борги зростають, і цю проблему потрібно вирішувати, без цього привести до нормальної ситуації електроенергетику не вдасться", – сказав він.

Харченко зазначив, що внаслідок ворожих атак зазнали пошкоджень теплові електростанції, а також розподільчі мережі атомних електростанцій. Тому виник дефіцит генерації й передавання електроенергії, які впливають на вимкнення світла у споживачів.

Контекст:

Росія восени та взимку здійснила 13 хвиль масованих ракетних та 15 безпілотних атак на українську енергетику. В країні стали вводити тимчасові вимкнення світла, в окремих випадках вони тривали кілька діб.

За даними уряду станом на грудень, фактично 50% енергосистеми пошкоджено чи зруйновано. Зокрема, російські ракети уразили всі теплові електростанції та більшість ГЕС.

Президент РФ Володимир Путін визнав, що Росія цілеспрямовано обстрілює об’єкти енергетичної інфраструктури України.

Щоб українські енергокомпанії могли побудувати нову та сучасну енергосистему, їм потрібна ліквідність та нормальне функціонування енергоринку, заявив радник прем'єр-міністра, керівник Центру економічного відновлення Кирило Криволап.

Ліквідність ринку електроенергії мають переглянути, щоб Україна не покладалася лише на підтримку західних партнерів, наголошував провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Максим Білявський.