Фонд гарантування вкладів продовжив програму реструктуризації іпотечних кредитів на період війни
Попередня криза, коли з ринку пішло приблизно 100 банків, рівень неробочих кредитів у банках сягав 95%, заявила Білай. Наразі позичальники стали сумліннішими, і рівень реструктуризації в окремих банках сягає 70%.
"Кредитна дисципліна стала головним позитивним наслідком цієї кризи, – зазначила вона. – Колишній тренд "борги віддають лише боягузи" змінився, і тепер бути сумлінним позичальником не соромно, а почесно".
Під час війни реструктуризація кредитів у неплатоспроможних банках триває, проте для тих позичальників, які через військову агресію залишилися без квартир, придбаних у кредит, є виняток. Ухвалений Верховною Радою на початку грудня проєкт закону передбачає можливість на період дії воєнного стану й 90 днів після зупинення оплати кредиту.
"Рішення про виведення банку з ринку не означає, що борги за наданими цим банком кредитами буде списано, – пояснила Білай. – Це не просто питання моралі – фонд має розрахуватися із вкладниками і кредиторами банку".
Ресурси для цих розрахунків – надходження від продажу й управління активами банку, приблизно 80% із яких – кредити.
Контекст:
За допомогою реструктуризації позичальник, який не має достатніх доходів для обслуговування кредиту, може відтермінувати його погашення, знизити відсоткову ставку до 0,01% річних і сплачувати кредит за комфортнішим графіком.
Особлива перевага – черговість платежів, зазначають у ФГВФО. Завдяки погашенню у першу чергу поточних відсотків і комісій, у другу – "тіла" кредиту і лише в останню чергу – протермінованих і комісійних відсотків можна швидше скоротити борг.
Позичальник може повністю сплатити кредит на пільгових умовах протягом трьох років ліквідації банку. Залишок заборгованості за реструктуризованими кредитами фонд продає останнім, і після продажу умов угоди не змінюють.