Генсек ООН закликав продовжити "зернову угоду"

Гутерріш наголосив на важливості повного й безперервного виконання угод, підписаних у Стамбулі у липні 2022 року
Фото: EPA
Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй Антоніу Гутерріш закликав продовжити Чорноморську зернову ініціативу, строк дії якої спливає 17 липня. Про це йдеться в заяві офіційного представника генсека, опублікованій 7 липня на сайті ООН.

"Генеральний секретар звертає увагу на незамінну роль, яку експорт продовольства й добрив з РФ й України і далі має у підтримці глобальної продовольчої безпеки. Він знову наголошує на важливості повного й безперервного виконання угод, підписаних у Стамбулі у липні 2022 року, для забезпечення безперебійного, ефективного й масштабного надходження цих товарів на світові ринки, – ідеться в заяві. – Ці угоди… сприяють стійкому зниженню світових цін на продовольство, які зараз більш ніж на 23% нижчі від рекордного рівня, якого сягнули торік у березні".

Зазначають, що Гутерріш "закликає усі зацікавлені сторони зробити пріоритетом глобальну продовольчу безпеку".

4 липня у МЗС РФ заявили, що не бачать підстав для продовження "зернової угоди" з 18 липня.

Президент України Володимир Зеленський повідомив 7 липня, що питання продовження "зернової угоди" обговорить під час його зустрічі у Стамбулі з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

22 липня у Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня. Також у "зерновому коридорі" беруть участь порти Чорноморськ і Південний. Завдяки Чорноморській зерновій ініціативі знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн осіб, заявили в ООН у жовтні.

"Зернову угоду" вже кілька разів продовжували, але Росія неодноразово блокувала роботу "зернового коридору", відмовляючись реєструвати судна й проводити їхню інспекцію.

Росія погрожувала, що "зернова угода" припинить своє існування, якщо до 18 травня 2023 року РФ не нададуть гарантій виконання її вимог, зокрема щодо аміаку, і виступала проти "розширення чи нескінченного продовження" угоди. Також РФ вимагає під'єднати "Россельхозбанк" до SWIFT, відновити постачання сільгосптехніки, запчастин і сервісного обслуговування, скасувати обмеження на страхування і зняти заборону на доступ до портів, посилаючись на меморандум Росія – ООН.

У підсумку у травні договір продовжили до 18 липня, зараз тривають переговори щодо його пролонгації. За продовження угоди виступають усі сторони, окрім Росії.

За даними ООН, за час дії "зернового коридору" вдалося експортувати майже 32,8 млн тонн зерна.