Росія заявила, що не бачить підстав для продовження "зернової угоди"
У відомстві заявили, що "ситуація з нормалізацією російських постачань продовольства і добрив на світові ринки, що передбачено меморандумом Росія – ООН, і далі деградувала".
Також у міністерстві поскаржилися, що з липня 2022 року Євросоюз ввів п'ять нових пакетів антиросійських санкцій, які заблокували російський сільгоспекспорт.
"У цих умовах очевидно, що підстав для подальшого продовження "чорноморської ініціативи", яка спливає 17 липня, немає", – заявили у МЗС РФ.
Країна-агресор наполягає на виконанні п'яти умов, серед яких під'єднання "Россельхозбанка" до глобальної платіжної системи SWIFT і розблокування аміакопроводу Тольятті – Одеса.
3 липня газета Financial Times повідомила, що в ЄС обговорюють можливість створення дочірньої структури "Россельхозбанка" та її під'єднання до SWIFT для продовження "зернової угоди". Згідно з планом, через цю "дочку" мають проводити розрахунки за експорт російського зерна.
Але в країні-окупанті відкинули ідею, запропоновану ЄС, повідомило Reuters. Прессекретарка МЗС Росії Марія Захарова назвала її "свідомо непрацездатною". Захарова заявила, що створення "дочки" та її під'єднання до SWIFT забере багато місяців.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.
22 липня у Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня. Також у "зерновому коридорі" беруть участь порти Чорноморськ і Південний. Завдяки чорноморській "зерновій ініціативі" знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн осіб, заявили в ООН у жовтні.
"Зернову угоду" вже кілька разів продовжували, але Росія неодноразово блокувала роботу "зернового коридору", відмовляючись реєструвати судна і проводити їхню інспекцію.
Росія погрожувала, що "зернова угода" припинить своє існування, якщо до 18 травня 2023 року РФ не дістане гарантій виконання її вимог, зокрема щодо аміаку, і виступала проти "розширення або нескінченного продовження" угоди. Також РФ вимагає під'єднати "Россельхозбанк" до SWIFT, відновити постачання сільгосптехніки, запчастин та сервісного обслуговування, скасувати обмеження на страхування та зняти заборону на доступ до портів, посилаючись на меморандум Росія – ООН.
У підсумку у травні договір продовжили до 18 липня, зараз тривають переговори щодо його пролонгації. За продовження угоди – усі сторони, окрім Росії.
За даними ООН, за час дії "зернового коридору" вдалося експортувати майже 32,8 млн тонн зерна.