Росія повністю зупинила реєстрацію флоту "зернової ініціативи" – Мінінфраструктури України
"Росія повністю зупинила реєстрацію нового флоту із 26 червня, що свідчить про наміри зірвати поставки продовольства на світові ринки. 29 суден, які мають експортувати 1,4 млн тонн продовольства переважно для п'яти країн Азії й Африки, зокрема Китаю, Єгипту, Бангладешу, Туреччини, заблоковані Росією в територіальних водах Туреччини", – ідеться в повідомленні.
У Мінінфраструктури зазначили, що у червні з українських морських портів експортували лише 2 млн тонн продовольства, "ще 1 млн тонн або вантажиться, або вже частково завантажено на 13 суден – останні, які зареєстровані в ініціативі".
"Якщо не відновити реєстрацію суден, то "зернова угода" буде повністю зупинена. [...] Усі сторони угоди мають негайно забезпечити доступ суден для експорту продовольства, бо це створює продовольчу небезпеку для всього світового ринку. Тільки спільними зусиллями світ здатен припинити продовольчий шантаж Росії", – ідеться в пості.
Міністерство пояснило, що за 11 місяців 45 країн отримали 32,5 млн тонн продовольства, а "додаткові 25 млн тонн світ не отримав через саботаж Росії".
"Ми закликаємо партнерів по угоді й усі країни цивілізованого світу відстоювати своє право на їжу. Україна зі свого боку також буде відстоювати право на вільне торговельне судноплавство, яке зафіксовано в міжнародних конвенціях", – заявили у Мінінфраструктури.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.
22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня. Також у "зерновому коридорі" брали участь порти Чорноморськ і Південний. Завдяки чорноморській "зерновій ініціативі" знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн осіб, заявили в ООН у жовтні.
Росія погрожувала, що "зернова угода" припинить своє існування, якщо до 18 травня 2023 року РФ не дістане гарантій виконання її вимог, зокрема щодо аміаку (Москва домагається його експорту через трубопровід Тольятті – Одеса), і виступала проти "розширення чи нескінченного продовження" угоди. Також РФ вимагає під'єднати "Россельхозбанк" до SWIFT, відновити постачання сільгосптехніки, запчастин і сервісного обслуговування, скасувати обмеження на страхування і зняти заборону на доступ до портів, посилаючись на меморандум "Росія – ООН".
Про те, що угоду про безпечний експорт українського продовольства через порти Чорного моря розблокували і вона діятиме до 18 липня, віцепрем'єр-міністр із питань відновлення – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив 17 травня.
1 червня Мінінфраструктури України інформувало, що "зерновий коридор" знову припинив роботу – Росія заблокувала реєстрацію вхідного флоту до всіх портів України. РФ відновила реєстрацію суден у межах "зернової угоди" 4 червня, але з порушеннями, зазначали у відомстві.
Термін дії угоди спливає 17 липня.