Росія активно саботує "зернову угоду", але Туреччина може змінити ситуацію та розблокувати судноплавство – експерт

Сергій Фурса: Саме турецький флот зараз найсильніший у Чорному морі. Один раз Ердоган настояв на своєму і продавив
Фото: espreso.tv

Росія відверто саботує дію "зернової угоди", але Туреччина має всі можливості для того, щоб це припинити і забезпечити вільне судноплавство в Чорному морі. Таку думку висловив економічний експерт, інвестиційний банкір Сергій Фурса в ефірі телеканала "Прямий".

"Зараз ситуація така, що по одному кораблю на день проходить через Босфор. Росія активно саботує "зернову угоду", вони не пропускають кораблів, які мають кінцеву точку або проміжну точку порт Південний, куди вони можуть зайти і забрати зерно. Зараз усе впирається у [президента Туреччини Реджепа] Ердогана та його бажання продовжувати "зернову угоду". Немає інших механізмів впливу [на Росію], окрім того, який використовує Ердоган, коли каже: "Чорне море, я тут головний, стріляти ніхто не буде", – наголосив він.

Фурса додав, що зараз Туреччина має найсильніший флот у Чорному морі, і саме цим скористалася міжнародна спільнота, коли минулого разу змусила РФ повернутися до виконання вимог "зернової угоди". Таким самим механізмом Туреччина може скористатися, щоб забезпечити в Чорному морі вільне судноплавство.

"Так уже було минулої осені. Росія сказала, що вона виходить [із "зернової угоди"], а Ердоган сказав: "А ми не виходимо, Туреччина, Україна та ООН продовжують". І росіяни повернулися, втерлися, бо вони нічого не можуть зробити з турецьким флотом. Саме турецький флот зараз найсильніший у Чорному морі. Один раз Ердоган настояв на своєму і продавив. Тому, якщо у нього буде таке бажання, він знову зможе продавити", – резюмував експерт.

Контекст:

Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.

22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном після досягнення домовленості про розблокування експорту, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня. Також у "зерновому коридорі" брали участь порти Чорноморськ і Південний. Завдяки чорноморській "зерновій ініціативі" знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн осіб, заявили в ООН у жовтні.

Росія погрожувала, що "зернова угода" припинить своє існування, якщо до 18 травня 2023 РФ не дістане гарантій виконання її вимог, зокрема щодо аміаку (Москва домагається його експорту через трубопровід Тольятті – Одеса), і виступала проти "розширення чи нескінченного продовження" угоди.

Про те, що угоду про безпечний експорт українського продовольства через порти Чорного моря розблокували і вона діятиме до 18 липня, віцепрем'єр-міністр із питань відновлення – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив 17 травня.

1 червня Мінінфраструктури України інформувало, що "зерновий коридор" знову припинив роботу – Росія заблокувала реєстрацію вхідного флоту до всіх портів України. РФ відновила реєстрацію суден у межах "зернової угоди" 4 червня, але з порушеннями, зазначали у відомстві.

Термін дії угоди спливає 17 липня.