Росія займається піратством у Чорному морі й веде війну з українським експортом – американський дипломат Гілмор
"Українські судна, призначені для перевезення зерна на експорт, обшукують та оглядають російські посадовці в межах "зернового коридору", але російські інспектори саботують цей процес, залишаючи свої посади або вимагаючи зайвих документів, щоб навмисне спричиняти скупчення й затримки. Повідомляють, що російські інспектори відмовляються проводити перевірку суден, які прямують у Південний, основний торговий порт України, відповідно до угоди. Судна, що стояли в черзі у протоці Босфор, головному торговому шляху, у лютому налічували до 140 одиниць", – описав він ситуацію.
Фактично щодня проводять менш ніж половину запланованих перевірок, і таке порушення Росією "зернової угоди" змушує Україну експортувати продукцію через сухопутні маршрути Східної Європи, спричиняючи збої на сільськогосподарських ринках Східної Європи, зазначив Гілмор.
"Запланований результат – посіяти ворожнечу між Україною та її європейськими прибічниками у війні. До російського вторгнення більш ніж половина українського експорту йшла морськими маршрутами, до яких країна більше не має безпечного і справедливого доступу. Економічний ефект був руйнівним. Експорт України скоротився на третину, що спричинило приблизно 30% падіння національного ВВП. Страждають і торговельні партнери України, оскільки імпорт товарів значно скорочено. 2021 року Україна імпортувала товарів на суму $73 млрд, а 2022 року ця сума знизилася до $55 млрд", – написав експерт.
Він додав, що водночас російські судна не зазнають таких тривалих процесів перевірки, і це, в поєднанні зі значним скороченням кількості українських морських суден, звільняє більше маршрутів і доступу для російських вантажів, ще більше підживлюючи російську економіку й опосередковано – російську воєнну машину.
"Простіше кажучи, Росія активно блокує порти й морську торгівлю, щоб завдати шкоди економіці України та порушити її право на вільну торгівлю як суверенної держави. Росія використовує гуманітарну угоду щодо зерна як нову форму піратства, яка виходить за межі пограбування активів України й пограбування її культурних установ. Це зловживання "зерновою угодою", по суті, є блокадою воєнного часу. Росія встановлює контроль над відкритим морем, порушуючи міжнародне право. Цей контроль є прямою загрозою іншим країнам Чорного моря, особливо Грузії, ще одній країні, що залишається під прицілом Росії", – нагадав Гілмор.
Дипломат наголосив, що, якщо вільне морське судноплавство відновлять, економічна вигода для України буде суттєвою – країна потенційно може щороку генерувати додатково $20 млрд.
"Дії Росії явно порушують як Статут ООН, так і Конвенцію ООН з морського права (ЮНКЛОС), у якій ідеться про те, що всі країни повинні мати вільний доступ до морських шляхів. Міжнародна морська організація й західні союзники України мають притягнути Росію до відповідальності за порушення положень Конвенції ООН цими актами піратства й закликати Росію розблокувати морські порти України та припинити її незаконну загрозу морському судноплавству в Чорному морі", – переконаний він.
Контекст:
Росія блокувала вивезення української продукції з морських портів після початку повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року.
22 липня в Туреччині відбулося підписання угод про морський експорт українського зерна із трьох портів. Україна підписала документ із Туреччиною та ООН, Росія дзеркально зробила те саме. Перше судно, завантажене українським зерном, вийшло з порту Одеси вранці 1 серпня. Також у "зерновому коридорі" брали участь порти Чорноморськ і Південний. Завдяки чорноморській "зерновій ініціативі" знизилися ціни на продовольство, це опосередковано врятувало від голоду понад 100 млн осіб, заявили в ООН у жовтні.
Росія погрожувала, що "зернова угода" припинить своє існування, якщо до 18 травня 2023 року РФ не нададуть гарантій виконання її вимог, зокрема щодо аміаку (Москва домагається його експорту через трубопровід Тольятті – Одеса), і була проти "розширення чи нескінченного продовження" угоди. Також РФ вимагає під'єднати "Россельхозбанк" до SWIFT, відновити постачання сільгосптехніки, запчастин та сервісного обслуговування, скасувати обмеження на страхування і зняти заборону на доступ до портів, посилаючись на меморандум "Росія – ООН".
Про те, що угоду про безпечний експорт українського продовольства через порти Чорного моря розблоковано і вона діятиме до 18 липня, віцепрем'єр-міністр з питань відновлення – міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив 17 травня.
1 червня Мінінфраструктури України повідомляло, що "зерновий коридор" знову припинив роботу – Росія заблокувала реєстрацію вхідного флоту до всіх портів України. РФ відновила реєстрацію суден у межах "зернової угоди" 4 червня, але з порушеннями, зазначали у відомстві.
1 липня міністерство знову заявило: Росія повністю заблокувала реєстрацію флоту вхідного флоту в морські порти України в межах чорноморської "зернової ініціативи" – цього разу з 26 червня. Це свідчить про наміри зірвати постачання продовольства на світові ринки, вважають у Мінінфраструктури. "29 суден, які мають експортувати 1,4 млн тонн продовольства переважно для п'яти країн Азії та Африки, зокрема Китаю, Єгипту, Бангладешу, Туреччини, заблоковані Росією в територіальних водах Туреччини", – повідомили у пресслужбі.
Строк дії угоди спливає 17 липня.