Глава Мінфіну Марченко вирішив витратити всі гроші МВФ за "ковідною" програмою і порушив меморандум – ЗМІ

За словами Сергія Марченка, 2022 року коштом МВФ планували закрити майже половину потреби в зовнішньому фінансуванні
Фото: rbc.ua
21 грудня видання "Дело" заявило, що намір міністра фінансів України Сергія Марченка використати до кінця року весь залишок коштів, отриманих від МВФ за програмою розподілу спеціальних прав запозичень (SDR), означатиме порушення зобов'язань, які країна взяла на себе під час підписання меморандуму з Фондом. Про це йдеться у статті Дмитра Філіпенка із заголовком "Дефіцит бюджету. Чому Мінфін змушений порушувати меморандум із МВФ".

Автор вважає, що ці дії Мінфіну України поставлять під загрозу продовження програми з Міжнародним валютним фондом 2022 року.

Він нагадав, що Україна отримала $2,7 млрд від МВФ у серпні 2021 року в межах розподілу спеціальних прав запозичень (SDR) – це була безоплатна допомога країнам-учасницям для підтримки економіки під час пандемії. У вересні Мінфін використав $1,3 млрд на погашення та обслуговування зовнішнього боргу, зазначає журналіст.

"У листопаді 2021 року міністр фінансів Сергій Марченко, а також президент Володимир Зеленський, прем'єр Денис Шмигаль та голова НБУ Кирило Шевченко підписали меморандум із Фондом, у якому взяли на себе зобов'язання не використовувати залишку цих коштів ($1,4 млрд із $2,7) на фінансування дефіциту бюджету, зокрема в меморандумі вказано: "Ми маємо намір зберегти залишок спеціальних прав запозичень як буфер проти майбутніх ризиків, що також допомагає підтримувати наші цілі щодо зовнішньої стабільності", – процитував Філіпенко.

16 грудня у пресслужбі Мінфіну повідомили агентству "Інтерфакс-Україна", що на середину грудня вже використано практично весь залишок коштів – $2,45 млрд з отриманих $2,7 млрд і до кінця року відомство Марченка планує використати решту $250 млн.

"Перефразовуючи текст із меморандуму, використавши залишок коштів від МВФ, міністр Марченко фактично "обнулив" "буфер проти майбутніх ризиків, який мав допомогти підтримувати цілі щодо зовнішньої стабільності", – указано в матеріалі "Дела".

Автор вважає, що Мінфін змушений зважитися на такий крок, оскільки планування програми запозичень відбувається неефективно, бракує грошей на покриття захищених статей бюджету.

"Згідно з офіційними даними Держказначейства… сума недофінансованих витрат до кінця року від плану становила 135 млрд грн (за загальних видатків, запланованих на місяць) – приблизно 190 млрд грн з урахуванням традиційної грудневої паніки серед розпорядників). Водночас 12 млрд грн – це витрати, за якими платіжки вже подано, але грошей узагалі не проведено, тобто їх треба додати до суми загального недофінансування", – пише журналіст.

Водночас додаткові джерела наповнення бюджету не працюють, зазначає він, оскільки план надходження від приватизації провалено, боротьба з контрабандою не дала результатів, скарбниця і далі зазнає втрат від "скруток" ПДВ.

"Саме тому залишки на рахунках від коштів МВФ – незважаючи на обіцянки зберегти їх як "буфер" проти майбутніх потрясінь – виявилися Мінфіну Сергія Марченка дуже зайвими. Інша річ, що таке "фривольне" ставлення до паперів, підписаних із головним кредитором країни, може призвести до посилення подальших умов співпраці", – вважає Філіпенко.

Він додав, що, за словами самого міністра, 2022 року коштом МВФ планували закрити майже половину потреби в зовнішньому фінансуванні за значно нижчою ціною, ніж операції на ринку.

"Сума, на яку розраховує Мінфін, – це $2,2 млрд у межах чинної кредитної програми stand-by, програму переглянуть у березні та червні. Якщо ж цих грошей не буде, доведеться шукати інші можливості й підвищувати ставки як зовнішніх, так внутрішніх запозичень. А відсутність чи затримки з програмою МВФ піднімуть запити інвесторів ще вище", – заявив автор статті.

Контекст:

18 жовтня місія МВФ та влада України досягли попередньої угоди про перший перегляд програми фінансування stand-by.

Перегляд програми співпраці з Україною stand-by та виділення країні траншу на суму 500 млн спеціальних прав запозичення, що еквівалентна $699 млн, виконавча рада Міжнародного валютного фонду завершила 22 листопада. Строк дії угоди про stand-by продовжено до кінця червня 2022 року.

24 листопада гроші прийшли в Україну, повідомили в Національному банку.

Другий транш спрямують на боротьбу з епідемією коронавірусної інфекції та підтримку фінансової системи України, повідомляв президент Володимир Зеленський. У Мінфіні України також говорили, що допомогу від МВФ може бути спрямовано на фінансування бюджету України.

Половину коштів, які Україна отримала як допомогу від Міжнародного валютного фонду (МВФ), буде збережено як буфер. Про це йдеться в меморандумі про співпрацю України та МВФ, опублікованому 24 листопада Міністерством фінансів України.