Глава МОЗ України відповів на запитання, чи подешевшають ліки

Ляшко проти принципу "гроші йдуть за пацієнтом"
Фото: pixabay.com
Ліки в Україні подешевшають, заявив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко в інтерв'ю ТСН, яке вийшло на телеканалі "1+1" 30 травня.

Запитання про це поставив журналіст, і міністр відповів: "Звичайно".

"Анонсую в закупівельних процесах забезпечення лікарськими засобами. Повністю Міністерство охорони здоров’я буде віддавати не властиві йому функції на державне підприємство "Медичні закупівлі". [...] Досить велика кількість була бюрократичних речей у Міністерстві охорони здоров’я", – сказав Ляшко.

За словами Ляшка, під час другого етапу медреформи, який збігся з епідемією, "головне – стабілізуватися, показати ефективні лікарні, які вже почали працювати, і допомогти неуспішним лікарням, які просіли із фінансуванням".

"Я був проти фінансування деякого щодо інфекційних лікарень, коли гроші йшли за пацієнтом. І щодо протитуберкульозних закладів. І той тариф, який з’явився у 2020-му, не міг покрити потребу в закладів, які надають допомогу хворим на туберкульоз. Тому з моїх уст і лунала критика. Зараз ситуація змінилася. І тариф підвищили, і вперше в Україні в цьому році почали фінансувати, платити за лікування хворого на амбулаторному етапі", – пояснив глава МОЗ.

Контекст:

Медреформу в Україні почали у квітні 2018 року. На першому етапі українці вибирали сімейного лікаря і підписували з ним декларацію. Другий етап реформи мав стартувати 1 липня 2019 року, але в підсумку його запуск перенесли на 1 квітня 2020 року. Головний принцип другого етапу реформи – гроші лікарням мають розподіляти залежно від кількості послуг, які надають. Отже, більше фінансування мають одержувати ті медустанови, в які звертається більше пацієнтів, а лікарні з меншою кількістю пацієнтів опинилися під загрозою закриття.

Попередній глава МОЗ Максим Степанов неодноразово критикував другий етап медичної реформи і зазначав, що його впровадження призведе до скорочення штату лікарень. Із критикою медичної реформи виступав і президент України Володимир Зеленський.

Степанов анонсував перегляд другого етапу реформи. Він заявив, що реформу не адаптовано до українських реалій, і пообіцяв, що міністерство розробить "справедливі тарифи", за якими фінансуватимуть галузь.

Опитування, проведене в Україні на початку травня Соціологічною групою "Рейтинг", засвідчило: 54% українців вважають, що першочерговим завданням влади у медичній сфері є забезпечення тяжкохворих громадян безоплатними ліками.

Коментуючи призначення Ляшка міністром охорони здоров'я, голова комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації, медичної допомоги і медичного страхування, нардеп від "Слуги народу" Михайло Радуцький розповів, що перед новим главою МОЗ стоїть чотири завдання, принциповим із яких є забезпечення українців якісними ліками, а не підробками і фальсифікатами, і більшість цих ліків має бути українського виробництва.