Гройсман про держбюджет-2022: Стратегія очевидна: залізти в кишеню до бізнесу та людей

Гройсман: Центр прийняття всіх державних рішень Банківська. Зони відповідальності змішані й розмиті

Фото: Kyiv Security Forum / Twitter

Державний бюджет 2022 року та зміни до Податкового кодексу ухвалено із драконівським тиском на бізнес. Про це лідер партії "Українська стратегія Гройсмана", колишній прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив у інтерв'ю ZN.UA, опублікованому 21 грудня.

"Стратегія очевидна: залізти в кишеню до бізнесу та людей. "Слуги" почали жити на широку ногу. Коли, наприклад, ідеться про тарифний меморандум Кабміну й місцевого самоврядування, то треба розуміти, що це маніпуляція. Замість того, щоб 4% ПДФО пустити на розвиток, вони грішми платника податків платять за газ, намагаючись компенсувати власні факапи", – сказав політик.

За його словами, енергетична криза коштуватиме Україні $10 млрд.

"П'ять мільярдів витече з бюджетної сфери і стільки ж – з енергозалежної промисловості, кинутої напризволяще. Системний енергетичний штаб має із квітня працювати в Кабміні, а не створюватися в пожежному порядку Офісом президента у грудні", – заявив Гройсман.

Він зазначив, що зараз Україна на старті кризи.

"Бізнес закриває підприємства, що стають неконкурентними, бо власники не можуть дозволити собі купувати газ по $1400. Тоді коли уряд дозволяє собі верстати бюджет на наступний рік за літнім курсом за тисячу кубів, який був учетверо нижчим від нинішнього", – сказав експрем'єр.

На запитання журналіста, хто персонально відповідає за кризу – президент, прем'єр-міністр, голова НАК "Нафтогаз" чи парламент, Гройсман відповів: "Програма уряду [прем'єр-міністра Дениса] Шмигаля не затверджена. Центр прийняття всіх державних рішень – Банківська. Зони відповідальності змішані й розмиті. Дії парламенту часто лише ускладнюють ситуацію".

Контекст:

Верховна Рада 2 грудня ухвалила у другому читанні та в цілому законопроєкт №6000 про державний бюджет на 2022 рік. Доходи передбачено на рівні 1,324 трлн грн (на 9,7%, або 117,2 млрд грн, більше, ніж 2021 року), витрати – на рівні 1,499 трлн грн (на 4,2%, або на 61,1 млрд грн, більше, ніж поточного року).

Ексглава Офісу президента України Андрій Богдан 16 грудня заявив, що держбюджет України на 2022 рік зверстано з огляду на ціну на газ по $250 за 1 тис. м&³3;.

21 грудня ціна на газ, за даними лондонської біржі ICE Futures, перевищила $2 тис. і сягнула історичного максимуму.

Цьогоріч на ринку газу в Європі фіксують дефіцит. Станом на 13 грудня, за даними асоціації європейських операторів газової інфраструктури Gas Infrastructure Europe, газові сховища у ЄС та Великобританії було заповнено приблизно на 61,90%. У попередні роки перед опалювальним сезоном європейські сховища було заповнено приблизно на 84%, зазначило агентство Reuters.

Дефіцит палива спровокував зростання цін на нього. Якщо на початку року ф'ючерси на газовому хабі TTF у Нідерландах коштували приблизно $250 за 1000 м&³3;, то у вересні ціна на газ у Європі вперше в історії подолала позначку $1000.

Поштовхом до зростання цін стали результати аукціону, на якому російський "Газпром" відмовився бронювати додаткові потужності для транзиту територією України, писало агентство РБК.