Якщо банки каратимуть за дотримання законодавства й непокриття зловживань і порушень умов договорів, то їх не залишиться взагалі – "Банк Альянс"
Банки не планують надавати гарантії енергетичному ринку, якщо звичайні банківські операції стають об'єктом спекуляцій і викривлення з боку правоохоронних органів. Це може загрожувати не лише фінансовому ринку, а й енергетичному, з яким обов'язково пов'язане надання банківських гарантій. Про це повідомляє головний акціонер "Банку Альянс" Олександр Сосіс у своїй колонці для "РБК-Україна".
Він прокоментував обвинувачення, які висунуло Національне антикорупційне бюро проти голови правління банку Юлії Фролової у зв'язку зі схемою заволодіння електроенергією НАК "Укренерго".
"Перекручування та спекуляції правоохоронців стали серйозною загрозою для ринку банківських гарантій в Україні. Якщо силовики не вникнуть у суть цього продукту, не вивчать типових договорів і продовжать безпідставно тиснути на банки, то ніхто більше не ризикне надавати гарантії енергетичному ринку. Постраждають не лише банки, а й енергетичний ринок. Адже там це обов'язкова вимога – надання банківської гарантії. Багато процесів може зупинитися", – написав Сосіс.
Він підкреслив, що дії банку були стандартними, і під час видавання гарантії він чітко дотримувався закону й регуляторних вимог. Натомість учасники угоди порушили умови контракту, зазначив він.
"Банк Альянс" чітко дотримується правил енергоринку й чинного законодавства. Якби це було не так, то гарантії точно не прийняла б компанія "Укренерго". Також були б питання з боку Нацбанку, який у наступні роки перевіряв банк. Однак нічого такого не сталося. Зате сталися інші речі. Учасники договору ("Юнайтед Енерджі" та "Укренерго") порушили умови договору гарантії, і банк був змушений відмовити їм у виплатах за даною гарантією", – зазначив банкір.
Сосіс навів порушення з боку сторін угоди, наявність яких підтвердили Держаудитслужба та НКРЕКП.
"По-перше, "Укренерго" не застосувала, як мала, процедури примусового списання цільових коштів зі спеціальних рахунків "Юнайтед Енерджі", відкритих в "Ощадбанку" в сумі 1,3 млрд грн. Через що "Юнайтед Енерджі" змогло вивести гроші на закордонні рахунки. По-друге, представники "Укренерго" порушили діючі правила енергоринку: не застосували до учасника ринку "Юнайтед Енерджі" статусу "Дефолтний" і продовжували постачати боржнику електроенергію. Це не припущення або версії, це факти, підтверджені перевірками "Укренерго" двома уповноваженими органами – Держаудитслужбою та НКРЕКП", – зазначив Олександр Сосіс.
"Там [у листі НБУ] все чітко й однозначно викладено: "Банки-гаранти мають діяти відповідно до вимог законодавства України й забезпечити виконання своїх зобов'язань за надану гарантію (сплатити кошти), якщо отримана вимога за гарантією оформлена належним чином та відповідає умовам гарантії (надійшла на умовах і в терміни, передбачені гарантією)", – пише Сосіс.
Банкір підкреслив, що законність дій фінансового закладу підтверджує лист НБУ, який наголошує, що виконання банками своїх зобов'язань має відбуватися з дотриманням умов гарантій.
"Прокурор Офісу генпрокурора визнав АТ "Банк Альянс" потерпілим. Це офіційний факт. Також зазначу, що банк має наполегливі наміри захищати свої законні права та репутацію не тільки в Україні, а й у європейських судах. Збитків ринку банківських гарантій уже завдано – охочих займатися цим видом діяльності стає лише менше. Але якщо банки будуть карати за дотримання законодавства й непокриття зловживань і порушень умов договорів, то їх не залишиться взагалі", – резюмував Сосіс.