Команда одного з департаментів НБУ подала у відставку в повному складі через незгоду з діями керівництва

Нинішня ситуація в НБУ загрожує відкочуванням реформ у банківській сфері та регулюванні небанківського сектору, вважають у департаменті
Фото: Олександр Бевз / Facebook

Команда керівників департаменту ліцензування Національного банку в повному складі подала у відставку через незгоду з політикою керівництва. Про це повідомив у Facebook голова департаменту Олександр Бевз.

Звільняються такі співробітники:

  • директор департаменту Олександр Бевз;
  • заступниця директора департаменту Катерина Жебанова;
  • начальник управління ліцензування банків і кредитних спілок Дмитро Ткачук;
  • заступник начальника цього управління Богдан Ільченко;
  • начальник управління ліцензування страхових компаній Дмитро Смаль;
  • начальник управління ліцензування фінансових компаній Вадим Романюк;
  • заступниця начальника експертно-аналітичного управління Дарина Дашкевич;
  • головні експерти цього управління Євген Воробйов і Стефан Дженко.

"Ми щиро любимо НБУ і хочемо надалі в ньому працювати. Однак продовження нашої роботи в Національному банку наразі є неможливим. Централізація прийняття рішень в одних руках, заміна колегіальності директивним прийняттям рішень, на нашу думку, неприпустимі в роботі Національного банку України", – написав Бевз.

На думку співробітників департаменту, НБУ на сьогодні далеко відійшов від стандартів прозорого ухвалення рішень, своєчасної та об'єктивної комунікації, незалежної роботи колегіальних органів регулятора, невтручання в наглядові процеси як ззовні, так і зсередини, автономії департаментів у формуванні своєї професійної позиції.

За словами Бевза, нинішня ситуація в НБУ загрожує відкочуванням реформ у банківській сфері й регулюванні небанківського сектору.

"Нам щиро шкода, що нині ми не можемо продовжити свою роботу, у яку ми віримо і завжди намагаємося робити якісно, професійно, з максимальною лояльністю до нашої інституції та держави. Наші повноваження пов'язані з критично важливою частиною роботи НБУ: доступ на ринок нових компаній, погодження керівників банків, дозволи на купівлю банків і фінансових компаній, а також злиття і поглинання, оцінка корпоративного управління і структур власності та багато іншого. Ми відмовляємося відступати від принципів, бо розуміємо, до яких наслідків для країни це призведе", – підкреслив голова департаменту.

Контекст:

1 липня 2020 року подав у відставку тодішній голова НБУ Яків Смолій, як він повідомив, через "систематичний політичний тиск на НБУ" з боку влади. Виступаючи в Раді перед звільненням, він заявив, що від нього вимагали ухвалювати економічно необґрунтовані рішення, які могли завдати шкоди українській економіці.

Його місце посів Кирило Шевченко. Після цього в керівництві НБУ з команди Смолія залишилися тільки заступники голови НБУ Катерина Рожкова та Дмитро Сологуб.

У жовтні 2020 року рада Національного банку оголосила Рожковій і Сологубу догану та висловила недовіру. Приводом для цього, як заявили в раді, стали порушення розпорядчих актів НБУ, Кодексу етики працівника НБУ, правил внутрішнього розпорядку для працівників НБУ та вимог Кодексу законів про працю.

За словами голови Нацбанку Кирила Шевченка, догани Рожковій і Сологубу було зроблено за порушення політики комунікацій.

Після догани Рожкову позбавили низки повноважень із регулювання банківської сфери. Сама Рожкова вважає, що рішення про перерозподіл повноважень "не відповідає найкращим світовим практикам".

Догану Рожковій і Сологубу скасував суд. У червні Сологуб звільнився з Нацбанку.

У березні Рожкова заявила про цензуру в НБУ – керівництво департаменту комунікацій регулятора заборонило публікувати в оригінальному вигляді її інтерв'ю для видання "Новое время".