Комітет Європарламенту підтримав продовження безмитної торгівлі для України

Пропозицію підтримали 26 голосами за
Фото: depositphotos.com

Комітет Європарламенту з міжнародної торгівлі підтримав без змін пропозицію Єврокомісії продовжити для України дію безмитної торгівлі ще на один рік. Про це 7 березня повідомив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і торговий представник України Тарас Качка, а також сайт Європарламенту.

Пропозицію підтримали 26 голосами за, 10 були проти, один утримався. Отже, євродепутати схвалили пропозицію щодо продовження безмитного експорту української сільськогосподарської продукції до ЄС на період із 6 червня 2024 року до 5 червня 2025 року.

У релізі додали, що законодавство уповноважує Єврокомісію "вживати швидких дій і запроваджувати будь-які необхідні заходи в разі значних порушень на ринку ЄС або на ринках однієї чи кількох країн ЄС через український імпорт".

Воно також передбачає екстрене гальмо для особливо чутливих сільськогосподарських продуктів, а саме м'яса птиці, яєць і цукру, що означає, що, якщо імпорт цих продуктів перевищить середні обсяги 2022-го і 2023 року, тарифи запровадять повторно.

Очікують, що Європарламент проголосує за пропозицію в першому читанні під час пленарного засідання наступного тижня. Якщо Європарламент ухвалить рішення в першому читанні, Європейська рада офіційно схвалить постанову, і вона набуде чинності після публікації в Офіційному журналі ЄС.

Качка зазначив, що ще тиждень тому до пропозиції Єврокомісії було подано понад 100 правок в аграрному й торговому комітетах. Майже всі вони пропонували звузити доступ до ринку ЄС української продукції. Причина – вимоги фермерів і майбутні вибори до Європарламенту.

Однак через активну роботу з державами-членами – і передусім Польщею, – з євроінституціями і євродепутатами вдалося зменшити кількість правок, які голосували, до двох, розповів заступник міністра. Ці дві правки не набрали достатніх голосів.

"Також для нас це перший практичний тренінг із переговорів про вступ у частині аграрної політики. Такий собі learning by doing. Аграрне лобі в ЄС уже мислить категоріями передвступних переговорів. Для того щоб вони були комфортними для деяких гравців на ринку ЄС, їм треба загнати Україну в якомога гірші базові умови. На жаль, розділ по агро в розкладі майбутніх переговорів стоїть десь у середині черги. А це означає тривалий час, перш ніж переговори по суті почнуться. Увесь цей час українська агропродукція буде під тиском із боку аграрного лобі ЄС", – зазначив Качка.

Окремим голосуванням євродепутати також схвалили рекомендувати пропозицію про зупинення всіх мит на імпорт із Молдови ще на один рік. Рішення підтримали 28 голосами за, двоє були проти, шестеро утрималися.

Контекст:

Пропозиція скасувати на рік мита вперше прозвучала 27 квітня 2022 року. Цей крок мав на меті допомогти збільшити експорт України до ЄС і полегшити скрутне становище українських виробників та експортерів в умовах воєнного вторгнення Росії.

4 червня 2022 року набув чинності регламент Європейського парламенту і Євроради про тимчасові заходи щодо лібералізації торгівлі, які звільняють на рік український експорт від мит

15 квітня уряд Польщі заборонив імпорт і транзит української сільськогосподарської продукції до 30 червня. До переліку заборонених продуктів увійшло 18 товарів, серед яких зернові, молоко, яйця, м'ясо, мед та інші.

Слідом за Польщею заборону на імпорт української агропродукції ввели Угорщина, Словаччина й Болгарія.

Згодом Єврокомісія досягла компромісу з п'ятьма країнами Євросоюзу стосовно імпорту української агропродукції, а у травні 2023-го Європейський парламент схвалив пропозицію щодо продовження безмитної торгівлі ЄС з Україною ще на рік – до 5 червня 2024 року.

У січня 2024 року Польща заявила, що вона проти продовження безмитної торгівлі ЄС з Україною.