Комітет Ради погодив виділення грошей для придбання криголама James Clark Ross для антарктичних експедицій
"Під час засідання комітету було погоджено розпорядження Кабміну України щодо перерозподілу деяких видатків Міністерства освіти і науки на 2021 рік, яке передбачає збільшення фінансування за програмою "Наукова і науково-технічна діяльність на антарктичній станції "Академік Вернадський". Кошти будуть використані передусім для придбання легендарного британського науково-дослідного криголама James Clark Ross", – зазначили в пості.
Науковці наголосили, що океанографічний криголам дасть змогу Україні:
- після тривалої перерви повернутися до досліджень Світового океану;
- розв'язати логістичні проблеми на антарктичній станції "Академік Вернадський" і розширити можливості сезонних експедицій;
- створювати науково-дослідні та логістичні консорціуми з іншими країнами;
- проводити дослідження не тільки в Антарктиді, а й в Арктиці, а також, за необхідності, в інших регіонах океану.
"Це рішення не лише про купівлю судна, воно про важливу інвестицію в українську науку, відродження цілої її галузі та відкриття океану можливостей для наших дослідників у Світовому океані, Арктиці та Антарктиці. Сподіваємося найближчим часом оголосити дату підписання угоди про придбання криголама James Clark Ross у Британської антарктичної служби", – прокоментував директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий.
Контекст:
Українські полярники в лютому попросили президента Володимира Зеленського про криголам для антарктичної станції. Президент обіцяв, що держава "зробить усе" для цього.
7 липня уряд України виділив кошти на придбання криголама для антарктичних експедицій. Дикий повідомив, що судно дістанеться Україні за $5 млн, хоча початкова ціна була приблизно $10 млн. Окремо доведеться платити за доправлення криголама і його дообладнання.
Криголам James Clark Ross – колишній флагман Британської антарктичної служби.
"За цікавим збігом обставин саме James Clark Ross був тим судном, яке доставило на антарктичну станцію "Джеймс Фарадей", тепер відому як "Академік Вернадський", першу українську антарктичну експедицію 1996 року", – зазначив Дикий.