Кубраков про ризики для експорту зерна: Україна підписувала угоду з ООН і Туреччиною, якщо вони гарантують безпеку – вона працює, і навпаки

Кубраков: Якщо щось буде відбуватися у Чорному морі, то, звичайно, ця програма, вся ініціатива буде зупинена
Скріншот: Укрінформ / YouTube
Україна, попри обстріл окупантами Одеського морського торговельного порту, й надалі планує експорт зерна, але якщо сторони, які гарантували безпеку судноплавства в Чорному морі, не зможуть її забезпечити, то ініціативу зупинять.

Про це 25 липня на брифінгу, який транслювали у Facebook медіацентру "Україна", повідомив очільник Мінінфраструктури Олександр Кубраков.

"Ми підписували угоду з ООН, Туреччиною, вони висловили свою позицію. Ми як планували навігацію Чорним морем, так будемо це і робити. Тому що нам це також важливо, як і усьому цивілізованому світу. Ми з вами прекрасно розуміємо, що якщо щось буде відбуватися в Чорному морі, то, звичайно, ця програма, вся ініціатива буде зупинена, – сказав міністр. – У нас позиція дуже проста: ми підписували угоду з ООН та Туреччиною. Це сторони, які повинні гарантувати безпеку. Якщо вони гарантують – вона працює, якщо не гарантують – вона не працює".

Кубраков назвав фактори, які можуть перешкодити процесу експорту зерна з України.

"Ми всі прекрасно побачили у суботу, що портова інфраструктура для них – не проблема обстрілювати. Тобто це найголовніший ризик. Ми розуміємо, що він може відлякувати ринок, якщо будуть відбуватися нові обстріли. І друге, фізично інфраструктура – і портова, і судна можуть бути пошкоджені. Я вважаю, що безпековий ризик залишається найголовнішим", – наголосив очільник Мінінфраструктури.

За словами Кубракова, Україна планує розпочати судноплавство з морських портів країни найближчими днями. Експорт зерна розпочнеться з Морського торговельного порту Чорноморськ Одеської області, уточнив заступник Кубракова Юрій Васьков. Загалом протягом двох тижнів Україна технічно готова здійснювати експорт із трьох терміналів: окрім порту у Чорноморську, з портів Одеса та Південний.

Війна Росії проти України. Головне (оновлюється)

Контекст:

22 липня у Стамбулі відбулося підписання дзеркальних угод (між Україною, Туреччиною і ООН, а також між Росією, Туреччиною і ООН) про морський експорт українського зерна. Агентство "Інтерфакс-Україна", посилаючись на текст документа, повідомило, що угода стосується безпечного судноплавства для експорту зерна, продуктів і добрив із морських портів Одеса, Чорноморськ та Південний протягом 120 днів із моменту підписання з можливістю продовження цього строку.

"Сторони не вчинятимуть жодних нападів на торговельні та цивільні судна, а також на портові засоби, що беруть участь у цій ініціативі", – йшлося у документі.

23 липня російські окупанти атакували Одеський морський торговельний порт крилатими ракетами типу "Калібр". За інформацією оперативного командування "Південь", дві ракети збили сили ППО, дві влучили в об'єкти інфраструктури порту. В Одеській ОВА повідомили про поранених унаслідок обстрілу морського порту.

У Мінагрополітики України повідомили, що у порту було зерно для експорту. Водночас ракети окупантів не влучили у сховища зерна, проінформувало командування "Південь" ЗСУ.

У МЗС України назвали атаку "плювком" президента РФ Володимира Путіна "в обличчя генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу та президенту Туреччини Реджепу Ердогану", який доклав величезних зусиль для досягнення угоди. Спікер МЗС Олег Ніколенко закликав ООН та Туреччину забезпечити дотримання Росією своїх зобов'язань щодо безпечного функціонування зернового коридору.

Президент України Володимир Зеленський, коментуючи обстріл порту Одеси менш як за добу після досягнутих у Стамбулі домовленостей, заявив, що Росія, хоч би що вона обіцяла, знаходитиме шляхи, як це не виконувати.

Генсек ООН засудив ракетні удари по одеському порту. Він наголосив, що всі сторони мають виконувати взяті на себе зобов'язання, не уточнюючи, хто атакував порт.