Маніпулятивна політика порту Південний призведе до мільярдних втрат бюджету і зупинення виробництва – відкритий лист прем'єру
Автори листа переконані, що маніпулятивна політика призведе до зупинення перевалки руди в портах і в підсумку до мільярдних втрат бюджетів усіх рівнів, а також збитків для державних підприємств, зокрема й "Укрзалізниці".
У листі наголошують, що у травні цього року підприємство – учасник "Укрметалургпрому" отримало повідомлення від порту Південний і ТОВ "ТІС – Вугілля", обидва вони містили економічно необґрунтоване, на думку промисловців, підвищення ставки на перевантаження: "ТІС – Вугілля" заявив про підвищення на 60%, Південний – на 30%. Також стивідори вимагали порівну розділити між ними вантажопотік і відмовилися підтвердити обсяги перевалки залізорудної сировини (ЗРС) без довгострокового контракту. В "Укрметалургпромі" підкреслюють, що з урахуванням погодження такий контракт неможливо підписати навіть протягом місяця.
"Відмова Південного від підтвердження обсягів українських експортерів на наступний місяць, у т.ч. від збільшення обсягів вантажів для перевантаження, від ринкових ставок перевалки, які забезпечать порту рентабельну роботу, а також нав'язування необґрунтованого підвищення ціни може свідчити про блокування роботи державного підприємства ДП "МТП "Південний" заради інтересів приватного термінала", – зазначають у листі.
Промисловці додали, що в.о. начальника ДП "МТП "Південний" Сергій Ковшар створив кризу з експортом залізної руди, що матиме наслідки для всієї економіки країни.
"Це загрожує подальшим скороченням промислового виробництва і експорту, яке призведе до зниження ВВП України, зайнятості та падіння надходжень до держбюджету. За попередніми оцінками, будуть зірвані експортні контракти, а втрата валютної виручки складе близько 300 млн доларів США", – заявили автори.
В "Укрметалургпромі" вважають політику порту недалекоглядною.
"Укрзалізниця" може втратити більш ніж 210 млн грн щомісячних доходів від вантажних перевезень. "Адміністрація морських портів України" недоотримає майже 100 млн грн на місяць, а порт Південний недоотримає майже 150 млн грн доходів. Крім цього, зниження промислового виробництва ЗРС скоротить щомісячні податкові платежі до державного і місцевих бюджетів на 0,9 млрд грн", – попереджають промисловці.
Вони попросили главу уряду доручити Міністерству інфраструктури в терміновому порядку вивчити питання і забезпечити експорт сировини в червні – липні через порт Південний. Також автори просять Шмигаля звернутися в Антимонопольний комітет і з'ясувати, чи не було змови на ринку для отримання монопольного прибутку.
"Також просимо прем'єра звернутися до НАЗК і НАБУ щодо перевірки Ковшара на наявність конфлікту інтересів та можливих корупційних зв'язків із приватними стивідорними компаніями та їх посадовими особами, і ініціювати відсторонення Ковшара від виконання службових обов'язків в.о. начальника ДП "МТП "Південний" як такого, чиї дії створюють загрозу економічній безпеці України, мають ознаки конфлікту інтересів і можуть привести до особливо значних збитків цілої низки державних підприємств, що, кінець кінцем, матиме негативний вплив на держбюджет та стабільність національної валюти України", – заявили в "Укрметалургпромі".
Контекст:
Українські порти Південний і ТІС зупинили перевалку руди, через це українські гірничо-збагачувальні комбінати можуть зупинити роботу, що скоротить доходи бюджетів усіх рівнів, заявив напередодні генеральний директор Федерації роботодавців транспорту України Володимир Гусак. Українські гірничо-збагачувальні комбінати в цій ситуації не можуть відвантажувати свою продукцію, додав він.
Politeka писала, що глава порту Південний із січня до травня цього року виписав собі премію на загальну суму 1,47 млн грн.