Модель RAB-тарифів необхідно використовувати, головна мета – підвищити надійність інфраструктури – експерти Центру Разумкова
Знос мереж в енергетиці перевищує 70%, і щоб створити стимули для модернізації, необхідно використовувати RAB-регулювання, яке дасть змогу залучити інвесторів, заявили директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко та експерт цієї організації Віктор Логацький.
Щоб залучити інвестиції в енергетику та оновити інфраструктуру, Україні потрібно створити умови для інвесторів, які може забезпечити впровадження RAB-регулювання, заявили експерти Центру Разумкова, пишуть "Українські новини". 20 лютого центр презентував видання "Роль і місце України у світових енергетичних процесах".
"Знос мереж в енергетиці перевищує 70%. Величезна проблема, яку треба вирішувати, – створити стимули для модернізації", – цитує агентство директора енергетичних програм Центру Разумкова Володимира Омельченка.
Для залучення інвестицій у модернізацію підходить запропонована Національною комісією, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), модель RAB-регулювання, зазначив провідний експерт центру Віктор Логацький.
"Щоб залучити інвестиції, внутрішніх інвесторів або позикові кошти, за будь-які такі інвестиції повинен заплатити кінцевий споживач. Багато дискусій навколо моделі RAB-регулювання. Ця модель широко поширена у світі, і нескладна у використанні, і тому одержала підтримку в Україні. Оскільки у нас плачевний стан інфраструктури, ми не можемо відмовитися від моделі RAB-тарифів, вона повинна використовуватися. Головна мета – підвищити рівень надійності інфраструктури", – підкреслив він.
Керівник Енергетичної асоціації України Василь Котко додав, що жоден інвестор не буде вкладати гроші без гарантій їх повернення.
"Ця модель застосовується для природних монополій, щоб інвестори могли повернути кошти й отримати прибуток", – пояснив експерт.
Постанову, якою затверджено нову методику, було опубліковано в газеті "Урядовий кур'єр", вона набула чинності з 10 січня. Документ передбачає прибутковість для обленерго на рівні 12,5% річних як на старі активи, так і на нові, які будуть інвестувати.
Стимулювальне регулювання – це механізм тарифоутворення на основі довгострокового регулювання тарифів. Цей метод спрямований на залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури мереж, що передають енергоносій, і стимулювання ефективності витрат розподільних і постачальних компаній.