МОЗ України отримає більше ніж 1 млрд грн на вакцини з фонду боротьби з COVID-19
Кабінет Міністрів України виділив Міністерству охорони здоров'я 1,3 млрд грн на закупівлю вакцин, поінформувала сьогодні, 24 грудня, пресслужба уряду.
Таку постанову Кабмін ухвалив на позачерговому засіданні 23 грудня. Ці гроші виділять із фонду боротьби з COVID-19, указано в повідомленні.
Витрати фонду боротьби з COVID-19 збільшили завдяки економії видатків державного бюджету, прогнозованих до кінця 2020 року за відповідними бюджетними програмами головних розпорядників бюджетних коштів, пояснили в уряді.
В ухваленій постанові №1305 від 23 грудня йдеться про скорочення таких бюджетних видатків:
- 1,376 млрд грн за програмою придбання обладнання для приймальних відділень лікарень у госпітальних округах коштом фонду боротьби з COVID-19;
- 101,3 млн грн фінансової допомоги Фонду соціального страхування України з фонду боротьби з COVID-19;
- 222,2 млн грн видатків на державну підтримку сфери культури, туризму і креативних індустрій у зв'язку з карантином;
- 3,24 млрд грн із Пенсійного фонду України на одноразові виплати особам, які можуть втратити дохід через карантин коштом коронавірусного фонду.
Уряд збільшив видатки з фонду боротьби з COVID-19 на 1,7 млрд грн за загальним фоном і 3,2 млрд грн – за спеціальним.
У документі уточнюють, що загалом МОЗ на безповоротній основі для закупівлі вакцин проти коронавірусу отримає 1,376 млрд грн. Кабмін також вирішив передати Мінсоцполітики 3,2 млрд грн, щоб Пенсійний фонд України видавав одноразову матеріальну допомогу застрахованим особам через утрату доходів у разі повної заборони сфери їхньої діяльності під час карантину.
За інформацією міністра охорони здоров'я Максима Степанова, вакцинувати проти коронавірусу планують як мінімум половину населення України за 2021–2022 роки. Головний санлікар країни Віктор Ляшко повідомляв, що Україна сподівається безкоштовно отримати 8 млн доз вакцини в межах глобальної ініціативи COVAX. Такого обсягу вистачить для вакцинації 4 млн осіб (щеплення одній людині роблять двічі). Перші 5% доз у межах програми COVAX Україна очікує на початку 2021 року.
МОЗ веде переговори про закупівлю вакцини з трьома американськими та однією китайською компаніями. Степанов просив тимчасову повірену у справах США в Києві Крістіну Квін, щоб США розглянули Україну як пріоритетного кандидата на отримання вакцини в режимі тестування і використання в надзвичайних ситуаціях. У межах цієї ініціативи Київ сподівається отримати 6 млн доз вакцини, зауважував він.
В.о. голови Центру громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я Ігор Кузін повідомив, що розпочати вакцинацію в Україні планують 1 березня 2021 року. За словами Степанова, мета міністерства – щоб вакцинація розпочалася "хоча б із лютого".
МОЗ визначило дев'ять пріоритетних груп населення, яких щеплять передусім, ідеться приблизно про 20 млн громадян, розповідав Степанов. Це медичні працівники, військовослужбовці, соціальні працівники та персонал закладів із догляду, люди віком від 60 років, працівники сфери освіти, співробітники сфери державної безпеки, пенітенціарних установ і установ виконання покарань та люди із хронічними захворюваннями незалежно від віку.
Держбюджет на 2021 рік передбачає 2,6 млрд грн на вакцинацію. За словами Степанова, потрібно було виділити 15,1 млрд грн, майже в шість разів більше.
Станом на 24 грудня в Україні зафіксовано понад 1 млн випадків коронавірусної інфекції, з них 11 490 – упродовж останньої доби. Від початку епідемії у країні померло 17 395 пацієнтів із COVID-19, а одужало 631 435 осіб.