Зеленський: Робимо все для пришвидшення постачання в Україну якісної, перевіреної вакцини проти COVID-19
Постачання в Україну першої партії вакцини проти коронавірусу очікують наприкінці першого кварталу 2021 року, заявив президент країни Володимир Зеленський.
Українська влада активізувала перемовини зі світовими фармацевтичними компаніями й урядами інших країн, щоб пришвидшити постачання в Україну якісної, перевіреної вакцини проти COVID-19. Про це 24 грудня під час робочої поїздки в Запорізьку область заявив президент України Володимир Зеленський, повідомляє сайт глави держави.
"МОЗ постійно веде перемовини з багатьма західними партнерами – і Moderna, і AstraZeneca, і з китайськими виробниками, і європейськими виробниками щодо постачання вакцини", – сказав Зеленський.
За його словами, спочатку 8 млн доз вакцини проти коронавірусу Україна мала отримати у другому – третьому кварталі наступного року. Зараз першу партію очікують наприкінці першого кварталу 2021 року.
"Треба зробити все, щоб пришвидшити цей процес надання вакцини. Я розмовляю з лідерами країн ЄС і не тільки ЄС, щоб ми могли прискорити постачання якісної, перевіреної вакцини", – підкреслив президент.
Він зазначив, що зараз тривають перемовини з Індією, Великобританією, Францією і низкою інших країн.
Глава держави також додав, що безплатні щеплення будуть передбачені для тих верств населення, які потрапляють у зону ризику: медиків, військових, соцпрацівників, поліцейських тощо.
Міністр охорони здоров'я України Максим Степанов заявляв, що в межах глобального механізму COVAX країна, найімовірніше, отримає вакцину компанії AstraZeneca, але водночас готова до зберігання і транспортування препаратів інших фірм.
Британсько-шведська компанія AstraZeneca розробляла вакцину проти коронавірусної інфекції спільно з Оксфордським університетом. Клінічні випробування препарату проводили у США, Японії, Росії, Південній Африці, Кенії та Латинській Америці. У фінальній фазі клінічних випробувань вакцина продемонструвала в середньому 70% ефективності. 23 грудня AstraZeneca подала документи на реєстрацію вакцини у Великобританії.
11 грудня AstraZeneca оголосила про намір об'єднати свою вакцину з російським препаратом "Супутник V". У компанії заявляли, що комбінація різних вакцин потенційно може викликати стійкішу і тривалішу імунну відповідь.
Заступник міністра охорони здоров'я, головний санлікар країни Віктор Ляшко повідомляв, що Україна в межах глобальної ініціативи COVAX розраховує безплатно отримати 8 млн доз вакцини, їх вистачить для вакцинації 4 млн осіб (щеплення одній людині роблять двічі). Перші 5% доз у межах програми COVAX Україна очікує на початку 2021 року.
За словами Степанова, МОЗ також веде перемовини про закупівлю вакцини із трьома американськими й однією китайською компанією. Міністр попросив тимчасову повірену у справах США в Києві Крістіну Квін, щоб США розглянули України як пріоритетного кандидата на отримання вакцини в режимі тестування і використання в надзвичайних ситуаціях. У межах цієї ініціативи Київ розраховує отримати 6 млн доз вакцини, зазначав він.
В.о. голови Центру громадського здоров'я Міністерства охорони здоров'я Ігор Кузін повідомив, що почати вакцинацію в Україні планують 1 березня 2021 року. За словами Степанова, мета міністерства – щоб вакцинацію почали "хоча б із лютого".
МОЗ визначило дев'ять пріоритетних груп населення, які отримають щеплення в першу чергу, ідеться приблизно про 20 млн громадян, розповідав Степанов. Це медичні працівники, військовослужбовці, соціальні працівники та персонал закладів із догляду, люди від 60 років, працівники сфери освіти, співробітники сфери державної безпеки, пенітенціарних установ і закладів виконання покарань та люди із хронічними захворюваннями незалежно від віку.