"Нафтогаз" розпочав передарбітражну процедуру через невиконання "Газпромом" контракту на транзит газу – Вітренко
"Ми вже почали передарбітражну процедуру. Готуємо з юристами відповідні звернення до "Газпрому". Є певний час, упродовж якого ми маємо спробувати вирішити питання до арбітражу, якщо не вирішимо – новий арбітраж. Причина – вони сплачують менше, ніж мають платити за контрактом. У них немає для цього жодного обґрунтування – контракт у нас "качай або плати", – сказав він.
Голова української компанії зазначив, що невиконання "Газпромом" зобов'язання "качай або плати" означає, що російська сторона порушує не лише контракт на організацію транзиту, а й угоду про врегулювання, в межах якої українська сторона відкликала з арбітражу претензії до "Газпрому" на суму $12,2 млрд.
Контекст:
21 грудня 2019 року в "Газпромі" повідомили, що виплатять "Нафтогазу" до Нового року понад $2,9 млрд за умови відмови української сторони від нових претензій і відкликання арбітражних і судових позовів, за якими немає остаточних рішень.
30 грудня "Нафтогаз" і "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу строком на п'ять років. Згідно з ним, мінімально гарантоване прокачування газу через територію України 2020 року мало становити 65 млрд м&³3; і по 40 млрд м&³3; у наступні чотири роки. Договір укладено за умови "качай або плати", тобто якщо навіть "Газпром" транспортує менше газу, він однаково має оплачувати прописаний у контракті обсяг.
У 2020 році через територію України до Євросоюзу було транспортовано 55,8 млрд м&³3; російського газу – найнижчий показник за сім років.
"Газпром" поступово скорочує транзит газу через Україну. Із 1 листопада 2021 року російський монополіст скоротив обсяги транзиту газу через Україну до 57 млн м&³3; на добу. Генеральний директор компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон заявляв, що Україна готова транзитувати до 250 млн м&³3; газу на добу, що значно перевищує наявний транзит.
15 грудня "Газпром" повідомив, що виконав зобов'язання щодо транзиту газу через територію України за 2021 рік.
Середньодобовий обсяг транзиту газу через територію України у 2021 році становив 114 млн м&³3;, але в окремі періоди він знижувався до 67 млн м&³3;, зазначали у ОГТСУ. Загалом минулого року було заброньовано 44,4 млрд м&³3; транзитних потужностей на точках виходу з РФ, а використано 41,6 млрд м&³3;. Потужності української ГТС було використано менш ніж на 30%, наголосили у компанії.